Genialul Steve Jobs: Nu puteam rata lansarea iPad 2. VIDEO

×
Publicitate

UPDATE: Devotament, tarie de caracter si un simt extraordinar al afacerilor. Asa este descris Steve Jobs, co-fondatorul Apple, un vizionar fara egal in materie de tehnologie.

 

Apple a lansat iPad 2 ! GALERIE FOTO!

Oficial, Steve Jobs este inca in concediu medical pe o durata de sase luni. Se stie ca in ultimul deceniu el a suferit de cancer pancreatic si a trecut printr-un transplant de ficat. Iar retragrerea lui neasteptata de la conducerea companiei a alimentat speculatiile ca ar fi pe moarte.

Asa cum a spus si singur, Jobs n-a vrut sa rateze prezentarea lui iPad 2.

Cu o silueta fragila dar plin de energie si umor, Steve Jobs a fost intimpinat cu ovatii. Iar aparitia lui nu i-a ridicat doar pe ziaristi in picioare, ci a saltat instantaneu si actiunile Apple.

Comparativ cu prima versiune, iPad 2 este o tableta mai rapida, mai subtire si dotata cu doua camere video, facilitind videoconferintele. Este disponibila in doua versiuni de culoare: negru si alb, iar performantele grafice depasesc de pana la 9 ori pe cele ale iPad 1.

In mod traditional, Jobs si-a asumat rolul de showman lansand intr-un stil unic, cu mult entuziasm, cele mai importante produse ale Apple din ultimii ani.

Insa problemele lui de sanatate au antrenat un suvoi de speculatii, mai ales cand a fost surprins recent tinindu-se cu dificultate pe picioare dupa o sedinta de chimioterapie.

Se presupune ca mostenitorul lui va fi Tim Cook, actualul director de operatiuni. Wall Street pare sa se fi obisnuit cu ideea, dar e clar ca succesorul trebuie sa fie capabil sa lanseze produsele Apple in maniera consacrata de co-fondatorul companiei. Show-urile de lansare sunt unul dintre cele mai importante instrumente de marketing ale companiei.

VIDEO care socheaza lumea: Steve Jobs, clatinandu-se pe picioare

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Alegeri în Ungaria. Ce arată ultimul mare sondaj, publicat cu o zi înainte de scrutin

Partidul premierului ungar Viktor Orbán este pe locul doi într-un nou sondaj electoral parlamentar realizat de AtlasIntel, o firmă cu un istoric de predicții ale alegerilor majore cu o precizie remarcabilă, scrie Newsweek.

SUA deschid Strâmtoarea Ormuz. Două nave militare au început operațiunile de deminare

Două distrugătoare americane au început sâmbătă o operaţiune de "stabilire a condiţiilor" pentru îndepărtarea minelor amplasate de Iran în apele Strâmtorii Ormuz, a anunţat Comandamentul militar al SUA pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM).

Atac sângeros la metroul din New York. Un individ înarmat cu o macetă, împușcat mortal după ce a înjunghiat trei persoane

Poliția din New York a împușcat mortal sâmbătă un bărbat care a înjunghiat cel puțin trei persoane în stația de metrou Grand Central Station.

Recomandări
Discuțiile SUA-Iran continuă după două runde la Islamabad. Strâmtoarea Ormuz rămâne un obstacol în calea unui acord

Negocierile între SUA și Iran de la Islamabad, primele față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, ar putea continua până târziu în noapte și chiar să se prelungească și duminică, a declarat o sursă pakistaneză pentru CNN.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.

Poveștile călugărilor de la Mănăstirea Sihla. „Acolo îl simţi pe Dumnezeu. Nu afară”

Învierea Domnului este temelia credinței creștine, iar Paștele cea mai importantă dintre sărbătorile de peste an. ProTV transmite în această seară slujba de înviere de la Mănăstirea Antim.