Președintele Senegalului: Volodimir Zelenski doreşte să se adreseze Uniunii Africane

62248971

Şeful statului senegalez Macky Sall, care este şi preşedinte al Uniunii Africane (UA), a discutat luni despre conflictul dintre Rusia şi Ucraina cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunţat preşedintele senegalez pe Twitter, transmite AFP.

"Îi mulţumesc preşedintelui Zelenski pentru apelul de azi. Am evocat impactul războiului din Ucraina asupra economiei mondiale şi necesitatea de a privilegia dialogul pentru o soluţie negociată a conflictului. Am notat de asemenea cererea sa de a face o comunicare către UA", a scris Sall, scrie Agerpres. 

Preşedintele senegalez a anunţat pe 9 martie că a discutat cu preşedintele rus Vladimir Putin pentru a "solicita o încetare a focului durabilă" în Ucraina.

Senegalul face parte din cele 58 de ţări, între care 24 din Africa, din Adunarea generală a ONU care s-au abţinut de la vot pe 7 aprilie, când Rusia a fost suspendată din Consiliul drepturilor omului ca urmare a invaziei din Ucraina.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
De ce ar putea pierde Spania o parte din premiul de 50 de milioane de dolari câștigat la Cupa Mondială

Premiul acordat de FIFA naţionalei Spaniei pentru câştigarea Cupei Mondiale riscă să fie impozitat cu 30% de către autorităţile fiscale americane, potrivit Fox News. 

Ce cred rușii despre Drapatîi, noul comandant al armatei ucrainene: Ne urăște cu adevărat

Numirea lui Mîhailo Drapatîi a fost salutată cu entuziasm de militarii și manifestanții ucraineni, în timp ce utilizatorii ruși ai rețelelor de socializare au avertizat cu privire la noul comandant-șef.

Casa în care s-a născut fostul dictator nazist Adolf Hitler este de nerecunoscut. A fost transformată în secție de poliție

Casa în care s-a născut fostul dictator nazist Adolf Hitler a fost transformată în secție de poliție. Clădirea, aflată în centrul unui oraș din Austria, este de nerecunoscut, după o renovare care a costat 20 de milioane de euro.

Recomandări
Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

ANM: Cod galben de averse şi vijelii în zone din 28 de judeţe şi în Bucureşti, joi şi vineri

ANM a emis noi atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii şi averse torenţiale însemnate cantitativ, fenomene care vor afecta, treptat, 28 de judeţe şi Municipiul Bucureşti, joi şi vineri.

Atacul cibernetic de la Agenția de Cadastru poate costa mii de euro cumpărătorii de locuințe. Ce se întâmplă cu TVA-ul

Autoritățile anunță că procesul de migrare a aplicațiilor Naționale de Cadastru în Cloud-ul Guvernamental va fi finalizat miercuri.