Papa Francisc: "Strigătul celor săraci este greu de auzit pentru că este dominat de vacarmul celor foarte bogaţi"

Papa Francisc
Getty

Papa Francisc a denunţat "vacarmul celor puţini şi foarte bogaţi" care face imposibil de auzit "plânsul celor săraci", relatează Agepres.

"Strigătul celor săraci devine pe zi ce trece mai puternic, însă este din ce în ce mai greu de auzit pentru că este dominat de vacarmul celor foarte bogaţi, care sunt puţini dar din ce în ce mai bogaţi", a susţinut Papa Francisc, mai relatează Agerpres.

Declarația Papei a fost făcută în cadrul Liturghiei susţinute duminică, cu ocazia celei de-a doua ediţii a Zilei internaţionale a celor săraci, transmite AFP.

Suveranul Pontif a susţinut duminică o mesă la bazilica Sfântul Petru din Roma, în prezenţa a 6.000 de persoane sărace, şi a remarcat "nedreptatea şi originile perverse ale sărăciei".

Citește și
Papa1
Papa Francisc se roagă pentru victimele naziştilor şi comuniştilor, în Lituania

Foto: Papa Francisc în cadrul Liturghiei susţinute duminică, 18 noiembrie din bazilica Sfântul Petru

"Imploraţi graţia divină pentru a putea auzi strigătul celor care trăiesc în ape tumultoase. Este strigătul numeroşilor Lazăr care plâng, în timp ce o mână de bogătaşi organizează banchete cu ceea ce, conform dreptăţii, ar trebui să le revină tuturor", a mai spus Papa.

După Liturghie, Papa Francisc a invitat la masa de prânz câteva mii de săraci.

De la începutul Pontificatului său, în 2013, Papa Francisc a denunţat constant "globalizarea indiferenţei" şi a susţinut mereu că doreşte "o Biserică săracă pentru cei săraci".

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Condițiile impuse de Papa Francisc, ca să viziteze Coreea de Nord
Condițiile impuse de Papa Francisc, ca să viziteze Coreea de Nord

Papa Francisc a declarat, joi, că este dispus să efectueze o vizită oficială în Coreea de Nod, dacă va primi o invitație oficială de la autorități.

Papa Francisc se roagă pentru victimele naziştilor şi comuniştilor, în Lituania
Papa Francisc se roagă pentru victimele naziştilor şi comuniştilor, în Lituania

Aflat la Vilnius, Papa Francisc s-a rugat pentru nevinovaţii care au căzut victime naziştilor şi comuniştilor în Lituania.

Papa Francisc:
Papa Francisc: "Nu poți să crezi în Dumnezeu și să fii mafiot"

"Nu poți să crezi în Dumnezeu și să fii mafiot" - spune papa Francisc. Aflat în vizită în Sicilia, suveranul pontif le-a cerut membrilor mafiei să înceteze cu blasfemiile la adresa Celui de Sus și să aleagă calea iubirii.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.