Noi detalii în cazul polițistului ucis cu brutalitate la Roma. Ce spun martorii

×
Publicitate

Italienii sunt deopotrivă consternați și scandalizați, după ce un carabinier de 35 de ani a fost înjunghiat mortal în centrul Romei.

Principalii suspecți sunt doi studenți americani. Tinerii au reacționat violent atunci când ofițerul a încercat să îi aresteze pentru furt și șantaj.

Potrivit primelor informaţii din anchetă, se pare că ucigaşii, amândoi din San Francisco, au furat geanta unui bărbat. Ulterior, l-au contactat pe individ şi i-au cerut o sută de euro, mai ales că aveau şi telefonul lui.

Când a mers la locul de întâlnire stabilit, acesta a fost urmat de doi carabinieri în haine civile. În momentul flagrantului, ofiţerii i-au confruntat pe hoți. Unul dintre americani, identificat drept Finnegan Lee Elder, a scos un cuţit şi l-a înjunghiat de 8 ori pe Mario Cerciello Rega. Echipa medicală l-a găsit sângerând pe pavaj.

Tamer, martor ocular:Eu pierdeam timpul pe-aici, ca de obicei, când i-am văzut pe cei doi tineri. I-am văzut şi pe poliţişti, care erau în haine civile, fără să ştiu că sunt poliţişti. Era cam 23:30, spre miezul nopţii. Apoi i-am văzut pe tineri fugind. Colegul poliţistului ucis m-a întrebat dacă am recunoscut pe cineva. Şi i-am zis că nu, dar i-am arătat camera de supraveghere. Aşa a început ancheta şi în scurt timp i-au prins pe cei doi făptaşi."

Americanii, de 19, respectiv 18 ani, au fost găsiţi într-un hotel de pe malul Tibrului. Incidentul a provocat un val de emoţie la Roma. Ofiţerul ucis abia se întorsese din luna de miere, iar colegii spun că era altruist şi dedicat profesiei.

Alessandro Ottaviani, comandant carabinieri:Colegul nostru era un om cu inimă mare. Își dădea sufletul pentru munca lui. Își mobiliza colegii, lua în serios fiecare dosar și anchetă. Și-a dat viața pentru profesia lui."

În timpul său liber era voluntar la un centru pentru oamenii fără adăpost ori însoţea persoane bolnave la o biserică din Loreto. La audieri, americanii şi-au recunoscut faptele. Ei au fost reţinuţi pentru omor şi tentativă de şantaj.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Donald Trump ia în calcul anularea concertele de ziua Statelor Unite. Se compară cu Elvis Presley „fără chitară"

Confruntat cu retragerea a tot mai mulţi artişti programaţi iniţial să concerteze la celebrarea celei de-a 250-a aniversări a independenţei SUA, Trump a anunţat sâmbătă că ia în considerare anularea concertelor şi susţinerea unui discurs la Washington.

SUA plănuiesc o retragere „cât mai rapidă posibil” a trupelor din Europa. Când își vor prezenta propunerile aliaților NATO

SUA intenționează să accelereze retragerea trupelor sale din bazele militare din Europa și își va prezenta propunerile aliaților din NATO luna viitoare, a relatat sâmbătă ziarul german Welt am Sonntag, citând o sursă neidentificată din Pentagon.

Maia Sandu a explicat de ce i-a redat abia acum cetățenia moldovenească lui Traian Băsescu: „Am mers pe procedurile legale”

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a restabilit recent cetăţenia moldovenească a fostului preşedinte al României Traian Băsescu, care i-a fost retrasă acestuia în 2017 de Igor Dodon.

Recomandări
Cum ar putea România să doboare dronele rusești înainte de a-i încălca spațiul aerian. NATO, negocieri cu Ucraina și Moldova

Dronele rusești care se apropie de granița noastră ar putea fi doborâte de Armată în spațiul aerian al Ucrainei sau Moldovei. La această concluzie au ajuns specialiștii de la Institutul American pentru Studiul Războiului și analiștii militari români.

Ce pagube nu vor fi acoperite de stat după explozia provocată de drona de la Galați. Reparațiile suportate de proprietari

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors, sâmbătă, acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească: majoritatea pun bani deoparte doar pentru urgențe

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească. Însă, majoritatea strâng bani pentru situații neprevăzute nu pentru investiții care să le mărească averea, arată un studiu recent.