Nicolas Maduro cere „sprijin și asistență” pentru rezolvarea crizei din Venezuela. FOTO

62035556
Getty

Președintele venezuelean Nicolas Maduro a cerut, sâmbătă, Mexicului și Uruguay-ului să relanseze propunerea de mediere lansată, care ar putea contribui la rezolvarea crizei din țara sa.

Nicolas Maduro a făcut această declaraţie în cursul unei noi zile de mobilizare a celor două tabere. Partizanii lui Maduro şi cei ai opozantului Juan Guaido, recunoscut preşedinte interimar de peste 50 de ţări, printre care Statele Unite, s-au adunat încă o dată în număr mare la Caracas şi în alte oraşe, informează AFP, citat de Agerpres.

„Venezuela cere sprijin şi asistenţă pentru un mare dialog de pace, de înţelegere", a declarat Nicolas Maduro în faţa mulţimii de simpatizanţi îmbrăcaţi în roşu adunaţi în apropierea palatului prezidenţial Miraflores.

Mexicul şi Uruguayul au propus în ianaurie să contribuie la dialogul dintre Maduro şi Guaido. Opozantul a refuzat la acea dată orice discuţie.

Pe lângă aceste două ţări, preşedintele socialist a mai solicitat Bolivia şi ţările din Caraibe.

„Să punem toate cărţile pe masă, să înceteze atacurile teroriste şi ambuscadele şi, cu asistenţa Mexicului, Boliviei, Uruguayului şi Caraibelor, Venezuela poate organiza cât mai repede o masă de dialog cu toate sectoarele", a afirmat Maduro.

Până în prezent, Juan Guaido a respins orice discuţie cu puterea chavistă. El consideră că acesta ar fi doar un „fals dialog" ce i-ar permite lui Maduro să câştige timp. 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Grup de criză FMI, AIE și Banca Mondială pentru gestionarea războiului din Orientul Mijlociu. Împrumuturi cu dobândă zero

FMI, Agenția Internațională pentru Energie și Banca Mondială creează un grup de coordonare pentru gestionarea crizei economice și energetice generate de războiul din Orientul Mijlociu.

Președintele Iranului, scrisoare deschisă către „poporul american”. Ce i-a îndemnat pe cetățenii SUA în privința războiului

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a publicat miercuri o scrisoare deschisă adresată „poporului american”, pe fondul conflictului dintre țara sa și Statele Unite.

Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina dacă nu primește sprijin în Iran. Ce s-a întâmplat, „în grabă”

Donald Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina pentru a exercita presiuni asupra aliaților europeni să se alăture unei „coaliții a celor dispuși” în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.