"Mai repede!" "Ce zici?" Viagra ar putea duce la pierderea auzului - medici

19-05-2011 19:36


viagra

Viagra si alte medicamente asemanatoare, care trateaza impotenta, sunt legate acum de sute de cazuri de pierderi acute de auz in toata lumea. Mecanismul efectelor secundare este cel putin interesant.

Medicii au inceput sa avertizeze oamenii ca medicamentele pentru vindecarea impotentei si pentru stimularea activitatii sexuale i-ar putea afecta pe cei care le folosesc. Atentionarea vine dupa o serie de plangeri ale cetatenilor americani dar si britanici, scrie The Telegraph.

Expertii au cercetat serios aceste efecte secundare date de Viagra si au expus concluziile intr-un raport medical numit "Viagra surzeste" in revista medicata The Laryngoscope.

Mai multi barbati care au folosit pastila albastra au fost intrebati de catre medici daca au constata pierderi subite ale auzului dupa ce au inghitit respectiva pilula.

47 de cazuri au fost inregistrate, iar pacientii s-au plans de "o pierdere a auzului rapida, in ambele urechi. 8 cazuri s-au semnalat si in Marea Britanie. 

Cercetatorii nu sunt siguri in ce fel ar putea afecta Viagra auzul dar una dintre cauze ar poutea fi multitudinea de reactii chimice declansate de pilula, care ar putea "atinge" urechea interna.

Varsta medie a celor afectati de acest fel de manifestare este de 57 de ani, desi doi dintre barbatii din studiu aveau numai 37 de ani.

Pe de alta parte, un purtator de cuvant al companiei farmaceutice care produce medicamentul a declarat ca raportarile unor reactii adverse, de catre cei care folosesc pastila respectiva, nu inseamna automat ca reactiile acestea sunt provocate de acel medicament.

Sursa: The Telegraph

VIDEO PROTVPLUS.RO