44 de morti in Rusia, dupa ce un avion a ratat aterizarea fortata pe o autostrada. FOTO si VIDEO

×
Publicitate

Arbitrul Vladimis Pettai se afla printre victimele accidentului soldat cu 44 de morti, dupa aterizarea ratata pe o autostrada a unui avion rusesc, in apropiere de aeroportul Petrozavodsk, in Karelia (nord-vestul Rusiei).

 

Pettai avea 38 de ani, arbitra din 1996 si era pe lista FIFA din 2010. El a condus si meciuri din preliminariile Ligii Europa.

Va reamintim, avionul companiei RussAir, la bordul caruia se aflau 52 de persoane, incluzand personalul de bord, s-a prabusit pe o autostrada de langa un oras din nordul Rusiei. 44 de oameni si-au pierdut viata, iar 8 sunt grav raniti.

"52 de persoane se aflau la bordul avionului, dintre care 44 au murit iar opt au fost ranite", a declarat un oficial din cadrul ministerului pentru RIA Novosti. Avionul, un TU-134 apartinand companiei RussAir, a incercat sa aterizeze cu putin timp inainte de miezul noptii pe o autostrada, la un kilometru de aeroportul Petrozavodsk, potrivit aceleiasi surse.

In urma impactului, fuselajul aparatului s-a rupt si avionul a luat foc. Cadavrele erau imprastiate pe autostrada, a declarat o sursa aeronautica pentru agentia Interfax, precizand ca avionul nu a lovit cladirile rezidentiale in incercarea de a ateriza.

Accidentul ar fi putut fi provocat de conditiile meteorologice nefavorabile, a apreciat directorul aeroportului Petrozavodsk, Aleksei Kuzmitki. O ceata densa acoperea regiunea in momentul aterizarii avionului TU-134. Cei opt supravietuitori ai catastrofei au fost spitalizati, unii dintre ei fiind in stare grava, a declarat o purtatoare de cuvant a Ministerului pentru Situatii de Urgenta, Irina Andrianova, pentru RIA Novosti.

Avionul, care avea la bord 43 de pasageri si noua membri ai echipajului, se deplasa pe ruta Moscova-Petrozavodsk, capitala Kareliei. Cele doua cutii negre ale avionului au fost gasite, a anuntat Interfax. Potrivit agentiilor rusesti, un cetatean suedez a murit in acest accident.

accident aviatic rusia

accident aviatic rusia
Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Fenomen ingrijorator in SUA. Flashmob-uri organizate special pentru furtul din magazine

Politia din Statele Unite se confrunta cu un fenomen ingrijorator: flashmob-uri nu artistice, ci organizate special pentru furtul din magazine.

Si-au lasat copilul la locul de joaca al unui magazin si s-au trezit ca fusese dat altor parinti

Doi parinti din Suedia au trecut printr-o spaima cumplita cand s-au dus sa-si ia copilul de la joaca si au fost informati ca l-au luat deja.

Pentru un new yorkez, strazile sunt pavate cu aur, la propriu. VIDEO

Goana dupa aur s-a mutat pe o strada din Manhattan. Reporterii de la New York Post au descoperit un cautator de metale pretioase care o duce "regeste" din ceea ce gaseste pe aceasta ruta.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.