Imagini incredibile din La Palma. Vulcanul Cumbre Vieja erupe neîncetat de două zile

×
Publicitate

Imagini spectaculoase vin din insula spaniolă La Palma, din arhipelagul Canarelor, unde vulcanul Cumbre Vieja nu dă semne de linişte.

Lava expulzată a înghiţit aşezările de la poalele muntelui, şi se îndreaptă spre mare.

Cel puţin 100 de case au fost distruse şi peste 5.000 de oameni au fost evacuaţi, printre ei şi 500 de turişti. Deocamdată nu au fost raportate victime.

Vulcanul erupe neîncetat de două zile, după o jumătate de secol de inactivitate. Autorităţile spaniole au stabilit un perimetru de siguranţă de 2 kilometri în jurul muntelui. Lava curge din 8 puncte diferite şi, potrivit specialiştilor iberici, erupţia ar putea dura câteva săptămâni.

Vulcanul se află în sudul insulei La Palma, unde locuiesc în jur de 80.000 de oameni. Până acum, activitatea aeroportului nu a fost perturbată.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Certificatul de vaccinare, obligatoriu pentru a merge la toaleta localurilor, în Olanda

Clienţii cafenelelor olandeze nu trebuie să prezinte un certificat de vaccinare atunci când savurează o băutură sau iau masa pe terasă, dar în curând vor fi nevoiţi să facă dovada unui astfel de document pentru a putea avea acces la toaletă.

Comisia Europeană: Alegerile din Rusia s-au desfăşurat într-o ''atmosferă de intimidare''

Alegerile parlamentare desfăşurate de vineri până duminică în Rusia au fost ''libere şi corecte'', a apreciat luni Kremlinul.

O grupare mafiotă din Sicilia, care folosea copii de 10 ani ca dealeri de droguri, a fost destructurată

O grupare mafiotă din Italia, care folosea copii în jurul vârstei de 10 ani ca dealeri de droguri, a fost destructurată în Sicilia, relatează dpa, citată de Agerpres.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.