Hiperactivitatea copiilor provine din colorantii alimentari

Colorantii alimentari din sucuri, dulciuri sau cereale sunt responsabili pentru hiperactivitatea copiilor, cred cercetatorii americani. Tocmai de aceea ei vor ca aceste substante sa fie interzise.

Desi nu exista o legatura directa intre alimentele care contin coloranti si aparitia unor tulburari de atentie, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca anumite boli pot fi agravate de acesti compusi chimici. Responsabilii din Statele Unite vor decide in urmatoarele ore daca substantele vor fi interzise.

Uniunea Europeana a impus deja plasarea unor avertismente pe ambalajele produselor care contin coloranti periculosi, precum si riscurile asociate lor: tulburari de crestere, tulburari neurologice sau cancer.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Inundatii in Ohio. Un mort si zeci de mii de case fara curent electric

Din cauza ploilor abundente, un dig a cedat in statul american Ohio, iar raul Chagrin a iesit din matca, provocand inundatii.

O nava de razboi americana, USS Kearsarge, se indreapta spre Libia

Nava are la bord cateva sute de militari, au anuntat 2 oficiali americani din cadrul apararii, intr-un moment in care occidentalii isi sporesc presiunea asupra regimului colonelului Muammar Ghaddafi, relateaza AFP

Fiul lui Muammar Ghaddafi si-a falsificat doctoratul. Tata se va supara

London School of Economics a confirmat faptul ca investigheaza cazul fiului dictatorului Muammar Gaddafi. Aceste este acuzat ca a plagiat teza de doctorat si ca ar fi falsificat diploma.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig. FOTO

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.