Google cere scuze Primei Doamne a Statelor Unite pentru o poza rasista!

60390863

Prima imagine care apare la o simpla cautare pe Google, cu optiunea "Images" o infatiseaza pe Michelle Obama cu chipul...putin modificat. Mai precis, Prima Doamna are infatisarea unei maimute.

 

Google si-a cerut scuze pentru rezultat, dar a decis sa nu inlature poza. In schimb, a introdus urmatorul mesaj: "Offensive Search Results",  admitand, astfel, ca "uneori, rezultatul unei cautari poate fi jignitor".

"Ne cerem scuze daca ati avut neplaceri folosind Google. Google priveste integritatea cautarilor ca o prioritate extrem de importanta. Compania nu inlatura o pagina din rezultatele cautarilor doar pentru ca are un continut nepopular sau pentru ca primim plangeri legate de ea", au precizat reprezentantii Google, care au adaugat ca vor scoate imaginea rasista a Primei Doamne doar daca acest lucru va fi solicitat de justitie.

Pentru moment, Casa Alba a refuzat sa comenteze acest incident.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Criza din Ceuta. Zeci de lideri europeni critică politica Spaniei privind migranții. Madridul respinge acuzațiile

22 de lideri UE, printre care Friedrich Merz, Giorgia Meloni și Nicușor Dan, critică politica de migrație a premierului spaniol Pedro Sánchez, acuzând Madridul că pune în pericol securitatea frontierelor europene.

Un bărbat din Italia a câștigat 220 de milioane de euro la loto. După moartea sa, averea aduce o obligație neașteptată

Un câștigător italian la loterie care a obținut 220 de milioane de euro a lăsat în urmă nu doar o avere uriașă, ci și o obligație neașteptată. Noua sa soție, devenită unic moștenitor, ar putea plăti fostei partenere aproximativ 5.000 de euro lunar.

Coreea de Nord acuză NATO că își extinde capacitățile militare pentru eventuale conflicte viitoare

Coreea de Nord a acuzat sâmbătă NATO că își intensifică pregătirile militare pentru eventuale conflicte viitoare.

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

Trafic infernal pe principalele drumuri din țară. Coloane de mașini pe Valea Prahovei și spre litoral

Traficul este aglomerat, sâmbătă după-amiază, pe DN 1, unde s-au format coloane de mașini între Nistorești și Comarnic, precum și în stațiunile Sinaia și Bușteni, pe sensul de mers către Brașov.