Drona iraniană doborâtă de Israel acum 2 luni transporta material explozibil: „Urma să comită un atac”

61953277
Agerpres

O dronă de proveniență iranaină, doborâtă de autoritățile israeliene în luna februarie, transprta material explozibil și ar fi urmat să comită un atac.

Anunțul a fost făcut, vineri, de armata israeliană, după analizarea direcției de zbor. Atunci când au verificat drona, „au ajuns la concluzia că aparatul de zbor iranian era înarmat cu explozibil și avea misiunea de a comite un atac în Israel”, informează Reuters.

Drona a fost doborâtă, în 10 februarie, de un elicopter israelian. Aceasta a fost observată după ce a decolat dintr-o bază siriană și a fost interceptată la intrarea în spațiul aerian israelian, potrivit armatei.

Drona doborata

Ca reacție, avioane israeliene au atacat poziții iraniene din Siria. Armata Israelului a motivat, la acel moment, decizia precizând că acela a fost locul din care drona a fost coordonată. Astfel, în 10 februarie, un avion de luptă F16 israelian s-a prăbuşit în Israel, iar unul dintre piloţi a fost grav rănit, în cursul unor tiruri ale apărării antiaeriene siriene care a ripostat la loviturile lansate de armata israeliană.

„Forţele de apărare din Israel au vizat sisteme de control iraniene în Siria care au trimis drona în spaţiul aerian israelian. Tiruri antiaeriene siriene intense, un F16 s-a prăbuşit în Israel, piloţii sunt teferi şi în siguranţă. Iranul este responsabil de această gravă încălcare a suveranităţii israeliene”, a declarat pe Twitter un purtător de cuvânt al Armatei, Jonathan Conricus.

În 18 februarie, premierul israelian Benjamin Netanyahu a adus în cadrul conferinţei de securitate de la München o bucată din respectiva dronă, acuzând astfel Iranul că a incalcat spaţiul aerian al Israelului. 

„Uitaţi un capăt de dronă iraniană! Domnul Zarif, îl recunoaşteţi? Ar trebui să îl recunoaşteţi, pentru că este al dumneavoastră!”, a spus şeful guvernului israelian la acel moment.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Angajați ai Ambasadei SUA în Cambodgia au fost concediați, după ce au distribuit materiale pornografice cu minori

32 de angajați ai Ambasadei SUA din Cambodgia au fost concediați pentru că au distribuit, pe un grup privat de Facebook, materiale pornografice cu minori.

Bărbat împușcat mortal, în Germania, după ce a agresat oamenii de la o brutărie

Un bărbat care a agresat și rănit mai multe persoane, vineri dimineața, în fața unui magazin de pâine din localitatea germană Fulda a fost împușcat mortal de autorități.

Mareşalul Khalifa Haftar, dictatorul militar al Libiei, ar fi murit la Paris

Haftar ar fi suferit un accident vascular-cerebral şi ar fi fost apoi internat într-un spital francez, potrivit surselor citate de presa oficială rusă.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.