Chinezii vor sa salveze pasarile pe cale de disparitie

×
Publicitate

In goana dupa modernizare, chinezii uita adesea de traditii sau de natura. In plin avant economic si mai ales imobiliar, guvernul de la Beijing si-a dat seama ca mii de specii de animale sunt amenintate cu disparitia.

In consecinta, autoritatile chineze au infiintat o intreaga retea de rezervatii, prin care spera sa ajute la perpetuarea zburatoarelor.

Altadata o prezenta obisnuita pe camp sau in preajma gospodariilor, bufnita de hambar, zisa si "striga", a devenit o raritate in China. Ca de obicei, vina cade pe umerii oamenilor.

"Principala problema o reprezinta braconajul. Aceste pasari vaneaza soareci si de aceea au un rol esential in pastrarea unui echilibru ecologic. In consecinta, trebuie protejate, nu distruse", spune Liang Wei, profesor la Universitatea Hainan.

Si alte pasari de prada pier din dorinta oamenilor de a detine trofee de vanatoare. Soimul negru si vulturul serpilor sunt doar doua din speciile aduse in pragul extinctiei. Si nu doar de dragul vanatorii, ci si al gastronomiei.

Parcul din Hainan se mandreste cu 1.000 de specii rare de pasari. De la vulturi, la fazani, prepelite sau papagali. Toate inaripatele fac parte dintr-un urias program de conservare si reproducere. Adica o sansa in plus la supravietuire.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Rusia râde de Ungaria și dezinformează despre criza energetică din România. ”Ce părere aveți acum, e tot prea scump?”

Rusia râde de Ungaria aflată în criză energetică din cauza secetei și amintește, printr-o dezinformare, și problemele grave ale României în ceea ce privește funcționarea Centralei Nucleare de la Cernavodă, potrivit presei maghiare.

Reuters: O unitate de rachete nord-coreeană a început să fie dislocată în Rusia pentru războiul din Ucraina

O unitate de rachete nord-coreeană a început să fie dislocată în vestul Rusiei și ar putea fi echipată cu 120 de rachete balistice și șase lansatoare pentru atacuri împotriva Ucrainei, a declarat un oficial al agenției de informații militare a Ucrainei.

Trei frați au prins un ton roșu de 230 de kilograme și 2,6 metri în Marea Mediterană. Captura poate valora peste 20.000 euro

O partidă obișnuită de pescuit s-a transformat într-o experiență de neuitat pentru trei frați din orașul francez Sète, după ce au prins la undiță un ton roșu uriaș, de 230 de kilograme și 2,60 metri lungime.

Recomandări
Patru barje vor fi scufundate azi în Dunăre pentru a creşte debitul apei spre Centrala de la Cernavodă

Patru barje vor fi scufundate în apele Dunării, miercuri, pentru a facilita direcţionarea debitului către Centrala Nucleară de la Cernavodă. 

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Deputații dezbat Legea decarbonizării. Președintele avertizează că forma actuală, adusă de PSD, păgubește România

Camera Deputaților dezbate miercuri mai multe proiecte de lege, printre care și pe cel privind decarbonizarea sectorului energetic. Președintele Nicușor Dan a anunțat marți că nu va promulga legea în forma ei actuală, care aduce prejudicii României.