Cel mai bogat om din lume divorţează. Ce se întâmplă cu averea de 160 de miliarde $

×
Publicitate

Miliardarul Jeff Bezos, fondatorul şi directorul executiv al companiei Amazon, şi soţia sa, MacKenzie Bezos, divorţează după 25 de ani de căsătorie.

Jeff Bezos (54 de ani) este cel mai bogat om din lume, cu o avere care se ridică la peste 160 de miliarde de dolari datorită companiei sale Amazon, devenită săptămâna aceasta cea mai valoroasă, devansând Microsoft.

Cei doi soţi au decis să divorţeze după o lungă perioadă de ''căutări sentimentale'' şi o despărţire temporară, dar intenţionează să rămână parteneri în companii şi alte proiecte, se mai spune în declaraţie.

MacKenzie Bezos (48 de ani) este o scriitoare din San Francisco, potrivit unui portret publicat în 2013 în revista Vogue. A urmat cursurile Universităţii Princeton şi l-a cunoscut pe viitorul soţ în timpul unui interviu de angajare la un fond de investiţii din New York, potrivit publicaţiei. Cei doi sunt părinţii a patru copii.

La un eveniment organizat anul trecut de Business Insider la Berlin, Jeff Bezos a spus că susţinerea lui MacKenzie a fost esenţială atunci când a fondat Amazon ca librărie online în 1994 şi că aceasta s-a ocupat de contabilitatea companiei în primul an.

"Când eşti înconjurat de oameni care te iubesc şi te sprijină aşa cum e MacKenzie, părinţii mei, bunicul, bunica, îţi poţi permite să îţi asumi mai multe riscuri", a spus antreprenorul în cadrul evenimentului.

În septembrie, Jeff Bezos a promis că va aloca două miliarde de dolari pentru sprijinirea familiilor fără locuinţă şi înfiinţarea unor grădiniţe pentru comunităţile cu venituri mici. În 2017 a cerut, prin intermediul Twitter, idei pentru modalităţi de a-şi dona o parte din avere.

În 2012, soţii Bezos au donat 2,5 milioane de dolari unei campanii pentru legalizarea căsătoriilor dintre persoane de acelaşi sex în Washington.

De la o modestă librărie online, Bezos a transformat Amazon într-un magazin care furnizează produse din aproape toate categoriile posibile şi care a preluat gigantul din industria de retail Wal-Mart.

Sub conducerea lui Bezos, Amazon a lansat e-readerul Kindle şi a revoluţionat modalitatea în care cărţile sunt distribuite şi citite. Compania a fost deschizătoare de drumuri în domeniul ''cloud computing''.

În noiembrie, Amazon a anunţat că va deschide birouri în importante oraşe din SUA, extinzându-şi operaţiunile din Seattle şi anunţând planuri de a crea peste 25.000 de slujbe în oraşul New York şi în vecinătatea Washington D.C.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Donald Trump transmite un mesaj dur Teheranului la 100 de zile de la începutul războiului. „Ar fi o imprudență să facem asta”

Președintele SUA, Donald Trump, a vorbit despre evoluția conflictului cu Iranul într-un interviu acordat postului NBC, difuzat duminică, în ziua în care războiul a ajuns la 100 de zile. 

Trump s-a ridicat furios și a plecat vizibil agitat în timpul unui interviu. Întrebarea care l-a scos din minți | VIDEO

Donald Trump s-a ridicat furios și a plecat, vizibil agitat, în timpul unui interviu pe care îl acorda postului NBC News. Înainte de asta, președintele SUA a atacat-o pe moderatoare, care îl întrebase ce dovezi are că alegerile din 2020 au fost fraudate. 

Republica Moldova intenţionează să dezvolte capacităţi de producţie a dronelor interceptoare. Declaraţiile Maiei Sandu

Republica Moldova intenţionează să dezvolte capacităţi de producţie a dronelor interceptoare pentru combaterea aparatelor care încalcă spaţiul aerian naţional

Recomandări
Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele pentru susținerea în Parlament. De câte voturi are nevoie

Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obţinerii susţinerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe urmează să-l propună.

Șeful armatei americane, desființat de europeni după discursul de la Ziua Z: ”Prostie grotescă și aroganță ridicolă”

Șeful armatei americane, Pete Hegseth, este de o ”prostie grotescă și aroganță ridicolă” în discursul său de Ziua Z, în care a comparat debarcarea trupelor aliate în Normandia, în Al Doilea Război Mondial, cu ”invazia” migranților, scrie presa europeană.

Haos după ploile torențiale în mai multe județe. Viiturile au blocat accesul în zeci de gospodării. „Mi se pare ireal”

Furtunile de vară din ultimele ore au provocat inundații puternice în mai multe județe. Viiturile s-au năpustit în zeci de gospodării și au blocat circulația pe mai multe porțiuni de drum.