Atac armat în Suedia, în Uppsala. Cel puțin trei persoane au fost ucise

62438375
Getty

Trei persoane au murit într-un incident cu arme de foc, marţi seara la Uppsala, oraş situat la 60 de kilometri nord de Stockholm, a anunţat poliţia suedeză, potrivit AFP şi DPA.

''A fost confirmată moartea a trei persoane într-un incident cu arme de foc'', a scris poliţia pe website-ul său.

Ea a precizat că a fost deschisă o anchetă pentru omucidere.

Anterior, poliţia a declarat că a primit apeluri telefonice de la oameni care au spus că auziseră în centrul oraşului zgomote ce păreau a proveni de la tiruri de armă. O zonă extinsă a fost închisă de poliţie.

În ultimii ani, Suedia a încercat să limiteze valul de incidente cu arme de foc şi atacuri cu explozibil legate de reglări de conturi între bande infracţionale rivale.

Autorii sunt frecvent adolescenţi sub 15 ani, angajaţi ca ucigaşi plătiţi pentru că nu au ajuns la vârsta responsabilităţii penale. Totuşi, Suedia a înregistrat în 2024 o scădere a numărului de omoruri, potrivit Agerpres.

În această ţară cu 10,6 milioane de locuitori, în 2024 s-au înregistrat 92 de cazuri de violenţă mortală, cu 29 mai puţine decât în 2023, indică un raport al Consiliului naţional suedez pentru prevenirea crimelor, publicat la finalul lunii martie.

La rândul său, poliţia a anunţat în luna ianuarie că numărul incidentelor cu arme de foc a scăzut în 2024 pentru al doilea an consecutiv, ajungând la 296, cu 20% mai puţine decât în anul precedent.

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
Rețea de agenți secreți ai Rusiei, destructurată. Moldoveni și ucraineni pregăteau asasinate în țări UE

O rețea de agenți ai serviciilor secrete ruse, care pregătea asasinate și atentate teroriste în Ucraina, dar și în state ale Uniunii Europene, a fost destructurată în urma unei ample operațiuni internaționale, au anunțat luni autoritățile ucrainene.

Marele producător de arme Kalașnikov, cadou pentru Armata Rusiei. Cu ce vor lupta de acum militarii ruși în Ucraina

Consorţiul rus Kalaşnikov, unul dintre cei mai mari producători de arme din lume, a livrat luni militarilor ruşi care luptă în Ucraina primul lot de puşti automate AK-12 din acest an, transmite EFE.

Cancelarul Merz: ”Statele Unite sunt umilite de Iran. Au pornit în război fără nicio strategie”. Oferta Germaniei

Cancelarul german Friedrich Merz a apreciat luni că Statele Unite sunt "umilite" de Iran, iar conflictul din Orientul Mijlociu nu se va încheia probabil în curând, transmite dpa.

Recomandări
Cum explică Sorin Grindeanu alianța PSD cu AUR pentru moțiunea de cenzură: ”Există un scop comun”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a încercat să le explice jurnaliștilor, luni, la Palatul Parlamentului, cum a ajuns partidul pe care îl conduce să se alieze cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) pentru a iniția o moțiune de cenzură în Parlament.

Vreme schimbătoare în România în următoarele două săptămâni. Temperaturi negative noaptea și episoade de ploi locale

Vremea va rămâne schimbătoare în următoarele două săptămâni, cu perioade mai reci, mai ales noaptea, dar și cu zile în care temperaturile vor urca până la 22–23 de grade, depășind chiar aceste valori în unele regiuni.

Ce bonificații a acordat ANAF românilor care și-au plătit anticipat dările. Creștere masivă a conformărilor voluntare

ANAF a anunţat luni că au fost acordate bonificaţii în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78.322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit şi contribuţiile sociale, în termenul stabilit până la data de 15 aprilie.