Alertă sanitară la cel mai înalt nivel. Aproape 9.000 de medici tineri sunt în grevă

62428190
Getty

Coreea de Sud a ridicat starea de alertă sanitară la cel mai înalt nivel după demisia a mii de stagiari din spitale care se opun proiectului de reforme în studiile medicale, au anunţat vineri autorităţile, relatează AFP.

Astfel, 8.890 de tineri medici, reprezentând 78,5% dintre stagiari, au demisionat, a declarat presei viceministrul Sănătăţii de la Seul, Park Min-soo, pentru a protesta împotriva planului guvernului de a creşte brusc admiterile în facultăţile de medicină.

Dintre cei care au demisionat, 7.863 nu s-au prezentat la serviciu, deşi scrisorile lor de demisie nu au fost acceptate oficial şi guvernul le-a ordonat să revină în spitale, a adăugat el.

Medicii sunt consideraţi angajaţi esenţiali în Coreea de Sud şi legea îi împiedică să facă grevă, guvernul afirmând în mod repetat ca demisiile în masă sunt ilegale, potrivit Agerpres.

Această acţiune colectivă a dus la anulări şi amânări ale unor operaţii, spitalele generale din Coreea de Sud bazându-se în mare măsură pe stagiari.

"Din cauza preocupărilor tot mai mari cu privire la daunele aduse sănătăţii şi vieţii cetăţenilor (...), nivelul de alertă în caz de catastrofă sanitară a fost ridicat de la 'Atenţie' la 'Sever' ", a declarat Park jurnaliştilor.

Este pentru prima dată când alerta este ridicată la acest nivel, în afara pandemiei de COVID-19. Guvernul va extinde temporar serviciile de telemedicină pentru a face faţă situaţiei, a adăugat Park.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
"Cel mai rău film de groază". Mărturia româncei care administrează complexul mistuit de foc în Valencia

Au fost momente de groază, joi, în Spania. Un incendiu puternic a mistuit două blocuri de apartamente din Valencia în mai puțin de o oră.

Întrerupere de amploare a telefoniei mobile în SUA. Orașele Houston, Atlanta și Chicago, grav afectate

Unii dintre principalii operatori de telefonie mobilă din Statele Unite s-a confruntat, în noaptea de joi spre vineri, cu o cădere masivă a semnalului, din motive încă neelucidate.

Biden a anunțat peste 500 de sancțiune împotriva Rusiei, iar Putin e ironic cu liderul american: "Am perfectă dreptate"

Statele Unite au anunțat cea mai amplă tranșă de sancţiuni, peste 500, împotriva Rusiei, menite să penalizeze Moscova pentru războiul împotriva Ucrainei şi pentru moartea opozantului Aleksei Navalnîi.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.