Tara din zona euro care va intra intr-o criza severa. "Portugalia este urmatoarea Grecie"

60533998

Mohamed El-Erian, directorul general al PIMCO, cel mai mare fond de obligatiuni din lume, anticipeaza ca Portugalia va fi urmatoarea tara din zona euro intrata intr-o criza severa, pana la sfarsitul lui 2012.

Intrebat daca crede ca Portugalia va deveni urmatoarea Grecie pana la sfarsitul acestui an, El-Erian a spus: "Da, din pacate asta se va intampla".

Pacific Investment Management Co. (PIMCO) este cel mai mare fond de obligatiuni din lume, cu active in administrare de 1.360 miliarde de dolari. PIMCO este divizie a grupului german de asigurari Allianz, insa functioneaza in mare parte autonom.

Economia Portugaliei se va contracta cu 3,3% in acest an, potrivit estimarilor oficiale, cea mai abrupta scadere din anii '70, cauzata in principal de masurile de austeritate implementate de guvern in conformitate cu programul de asistenta externa de 78 miliarde euro contractat in 2010 de al UE si FMI.

Seful PIMCO a spus ca primul acord de finantare externa a Portugaliei va fi insuficient, iar tara va fi nevoita sa ceara mai multi bani de la UE si FMI.

"Va fi o dezbatere larga privind modul in care UE, creditorii, FMI si Banca Centrala Europeana vor imparti contributiile. Apoi, pietele financiare vor deveni nelinistite, deoarece se tem de implicarea sectorului privat", a spus El-Erian pentru Der Spiegel, preluat de Reuters.

El considera ca anul 2012 va arata daca zona euro se va destrama sau va deveni mai restransa, insa mai puternica. Pe de alta parte, El-Erian crede ca zona euro ar putea iesi din criza foarte repede daca statele membre "si-ar asuma intr-un final initiativa".

"Exista multi bani care stau pe bara si asteapta sa vada ce se intampla. Multi bani", a subliniat el, adaugand ca companiile vor incepe din nou sa investeasca odata ce va fi clar incotro se indreapta lucrurile pentru zona euro.

Articol recomandat de sport.ro
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
A venit anunțul mult așteptat în cazul Iranului: "Mă voi ocupa personal!"
Citește și...
De ce au crescut rezervele valutare ale BNR cu două miliarde de euro într-o singură lună. Cât valorează rezerva de aur

Rezervele valutare la Banca Naţională a României s-au majorat la 67,03 miliarde de euro, la 31 martie 2026, faţă de 65,02 miliarde de euro la 28 februarie 2026, a anunţat, miercuri, banca centrală.

Înmatriculările de mașini electrice au crescut cu 152% în martie 2026. Două modele Dacia conduc topul românilor

În martie, înmatriculările de mașini electrice și hibride au crescut, influențate de scumpirea carburanților și tensiunile din Orientul Mijlociu.

Șeful BT: M-am săturat să aud ce n-am reușit. În ciuda tuturor provocărilor, România va deveni independentă energetic

Directorul executiv al Băncii Transilvania, Ömer Tetik, a declarat, miercuri, la conferinţa The Economist, că s-a săturat să audă ce nu a funcţionat în România în ultimii 30-35 de ani şi ar vrea să ne concentrăm pe ceea ce poate funcţiona bine. 

Recomandări
Președintele Donald Trump afirmă că se ”gândește serios” să retragă SUA din NATO, care este ”un tigru de hârtie”

Donald Trump a declarat pentru The Telegraph că ia în considerare serios retragerea Statelor Unite din NATO, pentru că Alianța nu s-a alăturat războiului său împotriva Iranului.

Sociologul Alfred Bulai, trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Fapte comise în anii 2000 s-au prescris

Sociologul Alfred Bulai, fost profesor la SNSPA, a fost trimis în judecată pentru agresiune sexuală. Procurorii arată că inculpatul ar fi comis agresiuni sexuale încă din anii 2000, dar aceste fapte s-au prescris între timp.

Scandalul ”mită la ARR”. Sorin Grindeanu, întrebat ce ține acasă în cutia de pantofi: ”Prețul la litru de motorină, 12 lei!”

Sorin Grindeanu, președintele Partidului Social Democrat și fost ministru al Transporturilor, neagă orice legătură cu faptele imputate fostului șef de cabinet, Cristian Anton, care este acuzat de DNA de luare de mită.