S&P a retrogradat ratingul Belgiei la AA, cu perspectiva negativa

60509276

Standard&Poor’s (S&P) a retrogradat, vineri, ratingul Belgiei cu o treapta, de la nivelul "AA+" la "AA", cu perspectiva negativa, din cauza amplificarii riscurilor la adresa finantelor tarii.

Ratingul pentru datoriile pe termen scurt a fost mentinut la "A1+", se arata intr-un comunicat al agentiei de evaluare financiara. Retrogradarea ratingului reflecta cresterea riscurilor de finantare si a probabilitatii ca sectorul financiar belgian sa aiba nevoie de sprijin guvernamental.

Datoriile generale guvernamentale nete sunt asteptate sa ajunga la circa 93% din PIB la sfarsitul acestui an, iar sprijinul pentru sectorul financiar ar putea urca ponderea datoriilor la peste 100% din PIB, potrivit S&P.

Agentia atrage atentia asupra pozitiei bugetare a guvernului si a probabilitatii mari de incetinire a cresterii economice, avand in vedere procesul de restrangere a creditatii in sectorul financiar european.

Cu o pondere a exporturilor de 80% din PIB, Belgia este una dintre cele mai deschise economii din zona euro si foarte expusa la scaderea cererii externe.

S&P a mentionat totodata si problema capacitatii guvernului de a reactiona la posibilele presiuni economice interne si externe, care este constransa de esecurile repetate de a forma un nou guvern, in ultimul an si jumatate.

Eexcutivul interimar a luat masuri temporare de a imbunatati situatia fiscala in 2011, dar nu are mandatul de a aplica reforme fiscale si structurale profunde, se arata in comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Viitorul zonei euro e in mainile Italiei. Sarkozy si Merkel trag un semnal de alarma

Presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, si cancelarul german Angela Merkel l-au avertizat, joi, pe noul premier italian Mario Monti ca "prabusirea economiei Italiei ar conduce inevitabil la sfarsitul monedei euro", anunta Guvernul italian.

Guvernul a adoptat bugetul pe 2012. Cum se imparte austeritatea

Executivul a aprobat astazi bugetul pentru 2012. Intr-o sedinta speciala, care a durat peste 5 ore, ministrii au impartit cele 206 miliarde de lei, pe care le are statul la dispozitie pentru anul urmator.

Povestea nestiuta a lui Iron Frau. Chelnerita in discoteca, acum are in maini viitorul lumii. FOTO

Spre deosebire de alti politicieni din epoca moderna, Angela Merkel nu vorbeste despre viata personala. Ce se stie despre ea este ca ii place sa faca prajituri cu prune, isi face singura cumparaturile si ii place Wagner, scrie Daily Mail.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.