Ce poate cumpara Apple cu banii jos: productia Dacia pe 30 de ani sau 4 Big Mac pentru toata planeta

60598304

Apple, cea mai mare companie din lume dupa valoarea de piata, a strans rezerve de numerar de 117,2 miliarde de dolari.

Cu acesti bani ar putea cumpara peste 13 milioane de automobile Dacia Logan sau ar putea hrani fiecare persoana din lume cu cate patru burgeri Big Mac de la McDonald's.

Compania ar putea achizitiona 5,8 miliarde de tricouri la 19 dolari bucata sau cate un laptop de aproximativ 1.000 de dolari pentru jumatate din somerii lumii, peste 200 de milioane la numar, potrivit Bloomberg.

Apple ar putea angaja 1,8 milioane de agenti de paza timp de un an, cu un salariu anual de 60.000 de dolari.

La un salariu de 120.000 de dolari, Apple isi permite sa angajaeze timp de un an 917.000 de bucatari sau sa cumpere cate sapte autoturisme Ferrari pentru fiecare angajat.

Din propriul catalog de produse, compania ar putea cumpara 202 milioane de laptop-uri Macbook Air sau Macbook Pro, 275 milioane de iPad-uri, 533 milioane de iPhone-uri sau iPod-uri sau 3,8 miliarde de perechi de casti.

In Romania, Apple ar putea cumpara peste 13 milioane de Logan-uri, sau ar putea monopoliza vanzarile de autovehicule Dacia timp de 32 de de ani, plecand de la cifra de afaceri de anul trecut a producatorului auto.

Compania ar putea finanta cheltuielile bugetului statului roman timp de aproape patru ani sau ar putea plati dintr-un foc datoria externa pe termen mediu si lung a Romaniei.

Apple a cumparat la sfarsitul saptamanii trecute, pentru 350 milioane de dolari, compania americana de securitate AuthenTec, specializata in identificare prin amprenta digitala.

Apple ar putea introduce, astfel, pe iPhone si iPad, tehnologie avansata de securitate care sa atraga clientii din zona business-ului si sa ofere siguranta la plati electronice, daca va decide sa lanseze un "portofel electronic" - plata la comerciant cu telefonul mobil.

Samsung Electronics, principalul rival al Apple pe piata smartphone-urilor, a anuntat saptamana trecuta ca ar putea utiliza tehnologie AuthenTec in noi gadget-uri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Leul prinde aripi la inceput de saptamana. Moneda nationala s-a intarit cu 5 bani

Banca Nationala a anuntat astazi un curs de 4,5558 lei, ceea ce inseamna o intarire de aproape 5 bani a monedei nationale. Este pentru prima data in ultima saptamana cand cotatiile coboara sub 4 lei si 60 de bani.

Sorin Paslaru, ZF: Obsesia voastra sa fie numarul de angajati, nu numarul de oameni care vin la vot

Redactorul sef al Ziarului Financiar, Sorin Paslaru publica luni un editorial dur prin care le atrage atentia oficialilor Romaniei sa-si intoarca fata catre adevaratele probleme ale tarii.

Inca un investitor strain se retrage din Romania. Retailerul care vinde 17 magazine locale

Retailerul elen Sprider a luat decizia vanzarii subsidiarei romanesti Sprider Stores SRL catre Naqua Investments, companie inregistrata in Cipru specializata in retailul de imbracaminte in Europa de Est, pentru 640.000 de euro.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.