Nationala si-a luat revansa! Ungaria - Romania: 0-1!

×
Publicitate

Cu 1 la 0 in fata Ungariei, Razvan Lucescu a reusit sa-si razbune tatal miercuri seara, asa cum i-a promis cand avea doar patru ani, in 1972.

Nationala condusa de ambitiosul selectioner a invins Ungaria, intr-un meci amical. Scorul n-a fost 7-0, asa cum visa pe vremuri Lucescu junior, dar victoria este a noastra si este foarte importanta.

Meciul jucat miercuri seara la Budapesta a fost unul al prieteniei. Suporterii maghiari si romani prezenti pe stadion au scandat numele handbalistului Marian Cozma, care a fost injunghiat mortal pe 8 februarie, la Veszprem.

Rivalitatea dintre cele doua echipe de fotbal este veche – in urma cu zece ani, ungurii au afisat la Budapesta un banner pe care au scris ca Bucurestiul va fi un sat unguresc. Pe teren a fost pace: s-a terminat 1-1.

Romanii si-au luat insa revansa la returul din Ghencea: cu Regele Hagi titular, Romania a batut Ungaria si s-a calificat la Euro 2000.

Ultimele meciuri oficiale dintre cele doua echipe au fost in 2001 in preliminariile Mondialului Asiatic din Japonia si Coreea de Sud - Romania a castigat si acasa si in deplasare cu acelasi scor, 2-0. Victoria de la Budapesta a fost obtinuta tot cu Hagi, dar selectioner. In amicale, ungurii ne-au batut insa de trei ori.

Mai multe detalii despre amicalul Ungaria - Romania pe www.sport.ro.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Socant! Asa arata tanarul cu un cutit infipt in cap pe patul de spital

UPDATE: Medicii au reusit sa-l salveze pe tanarul care, in urma cu doua zile se plimba, plin de sange cu un cutit in cap prin Bucuresti. Pacientul a stat de vorba si cu politistii, care au aflat astfel cine l-a agresat.

Tragedie pe Drumul European E85! Trei oameni si-au pierdut viata!

Durerea a luat locul fericirii in sanul unor familii din Iasi, ale caror rude au sfarsit intr-un accident sangeros.Trei oameni au murit si alti patru au fost raniti in tragedia, petrecuta pe Drumul European E85, numit de localnici "soseaua mortii".

Teribilismul la volan i-a ucis! 2 prieteni, morti intr-un groaznic accident

UPDATE: Zi neagra pentru un barbat din Caras-Severin. Chiar de aniversarea lui, omul a fost anuntat prin telefon ca si-a pierdut fiul.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Parlamentul, chemat în sesiune extraordinară în ultima săptămână din PNRR. Ce se întâmplă cu legea salarizării

Parlamentul intră în sesiune extraordinară între 24-26 august, ultima săptămână până la finalizarea PNRR. Legea salarizării ar putea ajunge la vot dacă luni partidele fostei coaliții se pun de acord după o nouă discuție cu președintele.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.