Povesti de groaza din inchisorile moldovenesti! Tineri torturati de politie

60272169

Ies la iveala noi atrocitati comise de fortele de ordine de la Chisinau! Studentul Ion Cretu a povestit Jurnalului de Chisinau cum a fost torturat de autoritatile moldovenesti.

Ion Cretu este student in anul doi la Colegiul de Constructie din Chisinau. Baiatul a fost retinut in data de 9 aprilie si transportat la Comisariatul General de Politie din Chisinau, unde a stat in arest cinci zile.

Studentul a fost batut cu o sticla de platic, de 1,5 litri, plina cu apa si a fost amenintat cu 25 de ani de inchisoare desi, spune el, ar fi protestat pasnic. Cu toate acestea, Ion Cretu a fost acuzat de devastarea sediilor Parlamentului si Presedintiei.

In plus, isi aminteste tanarul, intr-o celula erau inchise si fete, care au fost dezbracate de politisti si batute cu piciarele si pistoalele automate, potrivit Jurnalului de Chisinau.

Ion Cretu a adaugat ca nu are urme de lovituri pe corp, dar ca in momentul de fata urmeaza un tratament medical pentru durerile de spate, insuportabile.

Pe de alta parte, situatia ramane tensionata la Chisinau. De la o zi la alta, tot mai multi oameni afirma ca au fost batuti de politisti. Pana acum, doi tineri au murit in Republica Moldova, ca urmare a batailor primite de la politisti.

Povestea lui Valeriu Boboc, primul mort in urma protestelor din Moldova

Al doilea mort iesit la iveala in urma protestelor din Republica Moldova!


Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Lege promulgată: Consiliere psihologică gratuită pentru părinții copiilor cu autism și sindrom Down

Părinții sau tutorii copiilor cu sindrom Down ori tulburări din spectrul autist vor beneficia de consiliere psihologică gratuită, decontată integral prin asigurările de sănătate, conform noii legi promulgate.

Ce spune președintele Sindicatului Navigatorilor despre marinarii români blocați în Iran: Au alimente, apă, tot ce le trebuie

Patru marinari români trăiesc o dramă în Iran. Sunt blocați de peste o săptămână pe un vapor sechestrat de iranieni, în Strâmtoarea Ormuz.

Românii cumpără tot mai multe iahturi și bărci. Navigația devine un stil de viață pentru tot mai mulți pasionați

Interesul pentru ambarcațiunile de agrement este în creștere în România.

Recomandări
Nemulțumiri în Opoziție înainte de votul moțiunii de cenzură PSD-AUR. Cine sunt aleșii care ar putea răsturna rezultatul

Soarta Guvernului se joacă în Parlament. Deși PSD, AUR și PACE au depus un număr mai mare de semnături decât voturile necesare pentru ca Executivul să cadă, tabăra adversă crede că poate convinge suficienți parlamentari să-și schimbe opțiunea de vot.

Care va fi prețul pe care românii îl vor plăti, după ce euro a ajuns la maximul istoric. Pe cine va afecta pe termen lung

În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei. 

Putin i-a spus lui Trump că îl poate ajuta să obțină uraniul îmbogățit al Iranului. Cum i-a răspuns președintele SUA

Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.