Informatii oficiale despre transplantul lui Cristi Minculescu

60264283

Spitalul din Germania unde a fost operat solistul trupei Iris a facut publice principalele informatii referitoare la interventiile suferite de Cristi Minculescu.

Prima interventie programata dupa transplantul suferit de Cristi Minculescu a decurs conform planului. Operatia a indicat ca noul ficat primeste suficient sange si deja a inceput sa creasca putin. A inceput sa functioneze la putin timp dupa transplantul de marti si functia sa se imbunatateste continuu. Starea de sanatate a lui Cristi Minculescu este buna, avand in vedere circumstantele. Informatii privind data estimativa a externarii nu pot fi oferita inainte de urmatoarea operatie, programata in acest week-end.

Sotia sa (si donatorul organului) Rodica Minculescu se recupereaza bine, procesul de vindecare fiind normal. Daca recuperarea decurge conform planului, ea ar putea fi externata in aproximativ 1-2 saptamani.

Operatia in cifre:

Durata transplantului de ficat din 24.03.2009

- Rodica Minculescu: 5 ore (8:44 - 13:50)

- Cristian Minculescu: 5 ½ ore (10:35 - 16:00)

Greutatea ficatului extirpat: 20 de kilograme

Greutatea ficatului donatorului: 700 de grame

Durata operatiei ulterioare suferita de Cristi Minculescu pe 26.03.2009:

aproximativ 1 ora (21:32 - 22:20)

Urmatoarele informatii vor fi facute publice luni, 30.03.2009, in jurul orei 15.00 (n.r. 14.00, ora Romaniei)

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cacaneata, Make si Butufei au fost prinsi in fapt!

Telenovela pe baza de santaj la Titu, in judetul Dambovita! Trei indivizi periculosi au picat intr-o cursa intinsa de procurori, dupa ce un tanar de 27 de ani le-a marturisit ca se teme pentru viata lui.

Si-a spalat masina temeinic, desi... fara sa vrea!

Un sofer a nimerit joi seara in Lacul Fundeni, din Capitala, dupa ce intr-o curba a scapat de sub control masina de teren pe care o conducea, se pare, cu viteza.

"Curatenie" la penitenciarul Galati! S-au gasit peste 50 de cutite

Nu s-au ocupat de asta locatarii celulelor, ci gardienii care n-au lasat niciun centimetru necontrolat. Au scos de prin ascunzatorile detinutilor de la telefoane mobile si cartele, pana la cutite improvizate si alte arme albe.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.