Croația – Albania 2-2, la EURO 2024. Derby balcanic spectaculos, în direct la PRO TV și VOYO | GALERIE FOTO

×
Codul embed a fost copiat

Cea de-a doua etapă a grupelor de la EURO 2024 a debutat miercuri (19 iunie), odată cu partida dintre Croația și Albania, scor 2-2. Meciul a fost transmis în direct pe PROTV și VOYO

Croația și Albania au încheiat la egalitate un meci spectaculos și păstrează șanse pentru a trece de grupe. Albania a fost aproape de a repeta scenariul din meciul cu Italia, după ce a deschis repede scorul, pentru a se vedea apoi condusă cu 2-1.

Croații au presat în repriza a doua și au reușit să întoarcă scorul în doar 2 minute, ultima reușită venind după al patrulea autogol din acest turneu final.

Albania a reușit însă o egalare miraculoasă, în minutul 5 al prelungirilor, iar egalul acestui spectaculos derby balcanic le menține pe ambele echipe în cărți pentru calificare.

În acest moment, Albania și Croația se află pe locurile 3 și 4, cu câte 1 punct după două etape, în timp ce Spania și italia sunt pe locurile 1, respectiv 2, cu câte 3 puncte, după prima rundă a grupei B.

EURO 2024 | Mesajul lui Edi Iordănescu înaintea duelului cu Belgia: „Uniţi şi cu tot sufletul pe teren, până la capăt!”
EXCLUSIV: Tânărul care a fugit din Ucraina şi a traversat Nistrul noaptea cu barca pneumatică. „Nu e important ce spun autorităţile despre mine, ci ce spun apropiaţii mei”

Min. 95: Albania egalează în minutul 5 al prelungirilor!!! Autorul miraculoasei egalări este chiar Gjasula, cel care și-a marcat în propria poartă si a dus Croația în avantaj.

Min. 92: Albanezul Daku primește un cartonaș galben după ce își lovește violent cu piciorul în cap un adversar, în timp ce încerca să tragă spre poartă.

Min. 90: S-au dictat 6 minute de prelungiri. Albania pare a repeta scenariul din meciul cu Italia, unde a condus cu 1-0 pentru a pierde apoi cu 1-2. Aici, albanezii au fost aproape 70 de minute în avantaj.

Min. 90: Albania are o ocazie uriașă de gol, în urma unei erori a apărării croate.

Min. 76: Croația reușește să egaleze după al patrulea autogol de la acest EURO 2024! Gjasula înscrie în propria poartă, iar croații au întors meciul în doar 2 minute.

Min. 74: Kramaric înscrie chiar de ziua lui, iar Croația egalează după o perioadă de dominare intensă.

Min. 60: După o oră de joc, Croația are o posesie de 61%, dar încercările disperate de a egala nu îi reușesc.

Min. 50: Croația atacă dezlănțuit, dar Strakosha respinge spectaculos.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Croații ratează uluitor egalarea, în ultimele clipe ale prelungirilor.

Min. 45+1: Albanezii au o nouă ocazie uriașă!

Min. 36: Ocazie bună și pentru Croația, care nu este însă lăsată să-și facă jocul de o echipă a Albaniei încântătoare.

Min. 31: Albania ratează incredibil și trece pe lângă 2-0.

Min. 20: Se joacă pe contre, iar ocaziile curg de la o poartă la alta.

Min. 15: După primul sfert de oră, Croația are o posesie de 60%, dar cele mai periculoase ocazii le-a avut Albania.

Min. 11: Albania înscrie prin Laci, după o fază frumoasă de atac și repetă astfel scenariul din meciul cu Italia! Atunci, albanezii au deschis rapid scorul, dar au pierdut în cele din urmă cu 1-2.

Min. 1: A început meciul!

Croația și Albania se întâlnesc în cea de-a două rundă a Grupei B, de la ora 16:00, la Hamburg, pe „Volksparkstadion”, meci transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Ambele selecționate vin după înfrângeri suferite în runda inaugurală. Croația a cedat categoric în fața Spaniei, scor 0-3, în vreme ce Albania a început promițător duelul cu Italia, dar a cedat in final în fața campioanei en-titre, scor 1-2.

Selecționerul Croației, Zlatko Dalic, a declarat că echipa trebuie să câștige la Hamburg pentru a-și menține în viață speranțele de a se califica în fazele eliminatorii ale Campionatului European din Germania.

Croația și-a mai revenit din starturi greoaie, trecând de faza grupelor la EURO 2020, în ciuda unei înfrângeri în deschidere în fața Angliei, iar la ultima Cupă Mondială a ajuns în optimi după ce a pierdut în fața Marocului în primul meci.

Albania a uimit campioana Europei en-titre

"Nu există loc pentru pesimism, totul este încă în mâinile noastre. Bineînțeles, trebuie să fim mai buni. Este treaba mea să întorc echipa", a spus Dalic.

De partea cealaltă, Albania, la a doua sa prezență la un turneu final continental, a ocupat primul loc în grupa de calificare în fața Cehiei și a Poloniei.

Albanezii au uimit Italia în meciul de debut la EURO 2024, cu un gol marcat după 23 de secunde de la startul partidei.

"Am văzut și alte echipe la acest turneu. Dacă încerci să te lupți cot la cot cu ele, îți vor marca cinci sau șase goluri. Este doar a doua oară când venim aici la Euro. Avem jucători tineri, jucători foarte buni, dar nu este ușor", a declarat selecționerul Albaniei, Sylvinho.

Echipele de start:

Croația: Livakovic - Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Petkovic, Kramaric

Rezerve: Labrovic, Ivusic, Stanisic, Pongracic, Erlic, Mario Pasalic, Budimir, Ivanusec, Sosa, Pjaca, Vida, Marco Pasalic, Sucic, Baturina

Selecționer: Zlatko Dalic

Albania: Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Arlind Ajeti, Mitaj - Asslani, Ramadani, Laci - Asani, Manaj, Bajrami

Rezerve: E. Berisha, Kastrati, Balliu, Gjasula, Broja, Mihaj, Seferi, M. Berisha, Muci, Ismajili, Daku, Abrashi, Kumbulla, Naser Aliji, Hoxha

Selecționer: Sylvinho

Toate partidele de la EURO 2024 vor fi transmise în direct pe PRO TV și VOYO.

Împreună la EURO 2024 pe VOYO cu abonamentul special de 2 luni + o lună cadou ca să fii alături de Naționala României! Oferta este valabilă până pe 15 iulie. Accesează oferta AICI!

Olandezii, fără ocolișuri. Cum au numit naționala României după 0-3 în optimile EURO 2024
Germania - Ungaria 2-0.
Germania - Ungaria 2-0. "Die Mannschaft" trece fără emoții de maghiari și este prima echipă calificată în optimi la EURO 2024

Germania și Ungaria s-au întâlnit miercuri 19 iunie în al doilea meci din Grupa A a EURO 2024, de la ora 19:00, în direct la PRO Arena și VOYO. Nemții s-au impus cu 2-0 după un meci controlat cu autoritate și devin prima națională calificată în optimi.

Selecţionerul Edward Iordănescu a transmis un mesaj către români cu trei zile înaintea celor de-al doilea meci al tricolorilor de la Euro 2024, cu Belgia.

Un bărbat a pariat 10.000 de dolari pe meciul România - Ucraina. A rămas uimit când a văzut rezultatul

Meciul dintre România și Ucraina din grupele EURO 2024 a avut o miză uriașă pentru microbiști.

Tensiuni între jucători și jurnaliști înainte de Belgia-România. Reacția lui Adrian Rus când a trebuit să răspundă în engleză

După înfrângerea de luni seară a Belgiei cu 0-1 în faţa Slovaciei la Euro 2024, Amadou Onana a răbufnit la adresa unui jurnalist care l-a numit André, adică numele portarului de la Manchester United.

Portugalia - Cehia 2-1, în Grupa F de la EURO 2024. Portugalia câștigă cu un gol în prelungiri

Selecţionata Portugaliei a învins dramatic echipa Cehiei, cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium, într-un meci din Grupa F a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Țările de Jos - România, 3-0. În minutul 91 al partidei, peste 25.000 de suporteri au scandat, la unison, „România, România!”

Meciul dintre România și Țările de Jos, din optimile de finală de la EURO 2024 s-a încheiat. Meciul de pe Allianz Arena din Munchen a fost transmis de PRO TV și pe VOYO. Olanda s-a impus cu 3-0.

Hagi, despre „Generația de suflet” după înfrângerea din optimi: Au intrat în istorie. Sunt mândru de echipa României, de toţi

Fostul căpitan al naţionalei României, Gheorghe Hagi, a declarat, marţi seară, la Pro TV, că este mândru de tricolori, care au arătat că pot obţine rezultate bune la un turneu final.

Euro 2024 România-Olanda. ÎNĂLȚĂTOR. Momentul în care peste 25.000 de români au cântat imnul național „Deșteaptă-te, române!”

Meciul României împotriva Olandei de la Euro 2024 a fost marcat de un moment emoționant: imnul național a răsunat pe Allianz Arena din Munchen, cântat de peste 25.000 de fani români, conform estimărilor Frf.