Moneda nationala incepe saptamana cu stangul: un euro cotat la 4,27 lei

×
Publicitate

Bancile au vandut euro si cu peste 4,30 lei. Parerile analistilor sunt impartite in ceea ce priveste evolutia leului. Unii considera ca se va deprecia in continuare, iar altii cred ca BNR nu va permite acest lucru.


In jurul orei 16:30, euro era cotat la 4,2740 - 4,2760 lei/euro, sub ultimele cotatii de la finele sesiunii de vineri, de 4,2790 - 4,2820 lei/euro, informeaza Mediafax.

Referinta publicata luni de Banca Nationala a Romaniei (BNR) a urcat cu 1,95 bani fata de vineri, la 4,2747 lei/euro, un nou maxim al ultimelor cinci luni si jumatate.

O rata superioara a fost calculata de catre BNR la 25 martie, cand euro a fost cotat la 4,2838 lei.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
România, printre țările cu cele mai mici diferențe salariale între femei și bărbați din UE. Cât pierd româncele anual

Femeile din Uniunea Europeană câștigă, în medie, cu 11,1% mai puțin decât bărbații. În România, diferența salarială este printre cele mai mici din UE, însă româncele pierd în continuare sute de euro anual.

PMB: Insolvența STB nu oprește transportul public. Societatea intră în reorganizare pentru a evita falimentul

Primăria Bucureşti anunţă, miercuri, că insolvenţa STB nu înseamnă oprirea transportului public sau reducerea numărului de mijloace de transport, dimpotrivă, presupune luarea unor măsuri care să asigure continuitatea.

Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

Recomandări
Ucraina lovește din nou „Amazonul Rusiei”. Dronele au vizat depozitele celui mai mare retailer online

Dronele ucrainene au lovit din nou depozitele Wildberries, cel mai mare retailer online din Rusia, supranumit „Amazonul Rusiei”. O persoană a murit, iar alte 14 au fost rănite, potrivit autorităților locale.

Furtunile au făcut prăpăd în mai multe județe. Copaci căzuți peste mașini și locuințe inundate în urma ploilor torențiale

Vremea rea a adus un potop de necazuri. Furtuna care a lovit miercuri orașul Târgu Jiu a pus la pământ mai mulți copaci.

Atacul cibernetic de la Agenția de Cadastru poate costa mii de euro cumpărătorii de locuințe. Ce se întâmplă cu TVA-ul

Autoritățile anunță că procesul de migrare a aplicațiilor Naționale de Cadastru în Cloud-ul Guvernamental va fi finalizat miercuri.