Investitorii cumpara aur pentru a se proteja impotriva crizei economice

60165269

In contextul agravarii crizei financiare globale, persoanele care faceau economii au invadat piata aurului. Se cumpara monede din aur si lingouri de toate dimensiunile, iar comerciantii abia mai fac fata cererii, relateaza Der Spiegel.


Metalul pretios este cumparat nu doar de mici investitori, ci si de companii. Fenomenul a atras dupa sine cresterea pretului aurului, de la 730 de dolari per uncie, la 11 septembrie, la 880 de dolari per uncie, la inceputul lui octombrie.

Cererea tot mai mare creeaza probleme de aprovizionare companiilor miniere, care nu dispun de resursele de aur necesare, in lingouri si monede.

Analistii financiari preconizeaza ca pretul aurului va continua sa creasca, depasind nivelul de 1000 de dolari pana la sfarsitul anului. Totodata, investitia in metale pretioase este cea mai sigura, deoarece banii clientului sunt in siguranta in conditiile prelungirii crizei financiare.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Criza economica creeaza disensiuni intre tarile membre UE

Summitul de la Paris, in urma caruia Germania a decis sa sa garanteze in totalitate depozitele de economii ale populatiei si sa salveze in felul acesta banca Hypo Real Estate, dovedeste inca odata faptul ca Europa nu este atat de unita pe cat pare.

Salariul mediu net a scazut in august cu 2,4%, la 1.277 lei

Salariul mediu net a scazut in luna august a acestui an cu 2,4% fata de luna precedenta, la 1.277 de lei, a anuntat Institutul National de Statistica.

Tranzactiile la bursa din Moscova au fost suspendate

Tranzactiile la bursa de la Moscova au fost suspendate, luni, dupa ce indicele general a scazut cu 155.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.