Investitiile straine, la jumatate, in 2009!

×
Publicitate

Mugur Isarescu spune ca tocmai de aceea a fost nevoie sa obtinem un imprumut extern, pentru a acoperi golul lasat de banii din strainatate.

Guvernatorul BNR spune ca cea mai mare parte din banii imprumutati, adica 12 miliarde de euro, va sosi in cele 8 luni ramase din acest an.

Alte aproape 8 miliarde vor ajunge in tara anul viitor si doar 1 miliard in 2011.

Isarescu spune ca suma totala a imprumutului nu este mare fiind de fapt chiar egala cu valoarea banilor primiti din strainatate ca investiitii straine in 2008.

Guvernatorul a mai precizat ca Romania s-a obisnuit sa traiasca din resurse externe, dar ca acesti bani s-au evaporat, mai ales dupa caderea Lehman-Brothers.

Asa ca in 2009 va trebui sa strangem cureaua. Pe piata valutara, efectul acordului cu FMI se vede in continuare, leul s-a intarit din nou cu circa 1 ban.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Efectele benefice ale imprumutului. 1 euro= 4, 22 lei!

Daca joi cursul oficial stabilit de BNR a fost de 4,27 lei pentru un euro, pe piata interbancara leu "zburda" datorita imprumutului de la FMI precum si a declaratiei optimiste a guvernatorului BNR, Mugur Isarescu.

Dezvoltatorii imobiliari isi mai incearca o data norocul!

Este cazul celor care au mii de apartamente de vanzare, prezenti la cel de-al patrulea targ imobiliar din acest an. Exista insa riscul sa piarda si banii dati pentru participarea la eveniment, deoarece piata creditelor este tot inchisa.

Principalele taxe si impozite raman la acelasi nivel, in 2009!

Cota unica de 16%, TVA-ul si contributiile de asigurari sociale raman la fel in acest an si cel mai probabil si anul viitor. Cel putin asta promite ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce pierderea mandatului nu ar fi o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.