Ford isi continua investitiile la Craiova! Cu bani europeni

60196959

Ford va investi la Craiova 1,2 miliarde de euro si va contracta de la Banca Europeana de Investitii jumatate din aceasta suma. Vor fi pastrate astfel 3.900 de locuri de munca si vor fi create altele noi.


Imprumutul pe care Ford l-a solicitat de la Banca Europeana de Investitii este de 600 de milioane de euro, dintre care 400 de milioane reprezinta investitii directe la Craiova, iar restul de 200 de milioane sunt investiti in cercetare si dezvoltare in Germania, exclusiv pentru pentru proiectele auto din Romania", a declarat pentru Mediafax Nadia Crisan, reprezentant Ford Romania

In urma cu trei saptamani, o delegatie a Ford Motor Company s-a intalnit cu presedintele Traian Basescu si cu premierul Emil Boc pentru a discuta situatia uzinei din tara noastra. Inca de atunci, seful statului a dat asigurari ca investitiile vor continua, in ciuda crizei prin care sectorul auto trece la nivel international.

Compania este obligata contractual sa investeasca la Craiova 675 de milioane de euro, iar cele 400 de milioane obtinute de la BEI vor fi intra in contul acestei sume. Pe de alta parte, Ministerul Finantelor Publice a initiat un proiect de lege pentru ratificarea acordului de garantie pentru imprumutul contractat de Ford. 

Momentan, si Dacia pare sa fi scapat de criza. Masinile produse in tara noastra se vand ca painea calda in Germania, fiind salvati de la disponibilizare 4.000 de angajati de la fabrica din Mioveni.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Leul si-a mai revenit. Cursul a scazut la 4,31 lei/euro

Piata valutara interbancara a avut o zi foarte agitata, iar euro s-a vandut la un moment dat la cotatia record de aproximativ 4,34 de lei. Din fericire, situatia s-a mai redresat dupa pranz.

Pretul petrolului a scazut marti la aproape 36 de dolari pe baril

Potrivit Reuters, pretul petrolului a scazut marti spre 36 de dolari pe baril, dupa ce deteriorarea situatiei economice din Asia a atras atentia investitorilor asupra declinului continuu, accelerat, al cererii de carburanti.

Criza financiara arde bugetul de stat!

Criza financiara, dar si dobanzile si costurile bancare mai mari, procesul indelungat pentru accesul la imprumuturi si cresterea prudentei in contractarea de credite - principalele cauze care au condus la diminuarea incasarilor la buget in luna ianuarie

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.