"U" Jolidon Cluj, pe un butoi cu pulbere din cauza problemelor financiare

61497153

Handbalistele de la Cluj nu au incasat niciun salariu pentru 2014. Turneul de la Sebes a fost anulat pentru ca "la echipa sunt in aceste zile doar opt jucatoare", este explicatia oficiala.

 

“U" Jolidon Cluj traverseaza momente dificile din punct de vedere financiar, in conditiile in care jucatoarele nu si-au primit salariile de cateva luni. Mai mult, handbalistele ar fi refuzat sa participe la cateva antrenamente in aceste zile, dar si sa efectueze deplasarea la un turneu de pregatire la Sebes.

Inclusiv participarea la Cupa Romaniei (23-27 aprilie, Targoviste) si in play-off-ul Ligii Nationale este pusa in pericol daca fetele nu-si vor primi macar o parte din restantele financiare.

Cosmin Salajan, directorul sportiv al echipei "U" Jolidon Cluj, neaga faptul ca jucatoarele ar fi boicotat antrenamentele sau intentioneaza sa intre in greva. "Fetele nu se pot antrena normal in aceste zile intrucat au mai ramas doar opt la echipa. Patru jucatoare, Boian, Carjan, Enache si Popa, sunt convocate la lotul de tineret, iar alte trei handbaliste, Lup, Tetean si Ivan, sunt accidentate. Acesta este si motivul pentru care echipa nu mai merge la turneul de la Sebes, intrucat nu avem un lot adecvat pentru a disputa meciuri".

Oficialul formatiei clujene nu ascunde faptul ca la echipa sunt restante catre jucatoare. "Probleme au fost si sunt la mai multe echipe, nu numai la Cluj. Numai ca noi nu am ascuns niciodata aceste probleme. In urma cu ceva timp situatia la club a fost si mai delicata. Pana la Paste, fetele isi vor primi salariile pe luna ianuarie", a declarat pentru ProSport, Cosmin Salajan.

"U" Jolidon Cluj va infrunta in play-off Corona Brasov, o alta echipa care are probleme financiare. Pana atunci insa, formatia ardeleana ar trebui sa participe la Cupa Romaniei, in primul tur avand ca adversara Tomis Constanta. "Nu se pune problema sa nu participam la aceste competitii. Saptamana viitoare avem si doua meciuri de pregatire, cu HC Zalau (marti) si HCM Baia Mare (vineri)", a mai spus directorul sportiv al echipei "U".
 

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Peste 1.200 kg de cereale si peste 700 kg de legume, confiscate de politisti intr-o comuna din Cluj

 Oamenii legii au confiscat, peste 1.200 de kg cereale, in valoare de aproximativ 1.300 de lei si peste 700 kg legume, in valoare de circa 1.200 de lei, de la o femeie si un barbat din judetul Covasna.

Consumabile de medicina dentara in valoare de 10.000 de lei, confiscate de politistii din Cluj

 Aparate si consumabile de medicina dentara, in valoare de 10.000 de lei, au fost confiscate ieri de politisti in cadrul unui control de rutina. Oamenii legii au depistat intr-o autoutilitara mai multe produse medicale fara documente de provenienta.

Scoala altfel. Elevii din Alba au invatat cum sa se fereascaa de faptele antisociale

 Sute de elevi de gimnaziu si liceu din Alba au aflat de la jandarmi cum sa evite problemele cu legea. Ei au primit informatii despre faptele de natura penala intalnite in scoala si au aflat in ce conditii vor fi trasi la raspundere daca incalca legea.

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Președinții curților de apel cer explicații despre întâlnirea șefei CCR cu Bolojan: Lipsă de transparenţă profund inadecvată

Președinții curților de apel cer clarificări privind întâlnirea dintre șefa CCR, Elena-Simina Tănăsescu, și Ilie Bolojan și critică lipsa de transparență.