TIFF 2014. Atelierul Let’s Go Digital! si-a selectat participantii pentru cea de-a 12-a editie

61503265

Din totalul de 94 de aplicatii au fost selectionati 18 participanti din diferite orase din Romania. Participantii LGD2014 vor veni la Cluj Napoca, in perioada 30 mai – 8 iunie.

Timp de 10 zile, participantii LGD2014 vor lua contact cu lumea filmului, parcurgand intensiv toate etapele realizarii unui film: scrierea scenariului, filmare, editare. Ei vor avea acces la aparatura profesionala, indrumati de profesionisti din cinematografia romaneasca si, de asemenea, vor putea sa ia parte la toate evenimentele Festivalului International de Film Transilvania (TIFF).

Cei 15 adolescenti selectionati la LGD2014 au varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani. Cei 15 tineri cursanti ii vor avea alaturi pe trainerii atelierului si pe cei trei seniori ai grupului, fosti participanti LGD, care se intorc la Cluj Napoca, in urma unei selectii riguroase, pentru o noua etapa a experientei LGD. Cei 3 participanti seniori vor fi responsbaili in aceasta editie de crearea making-of-ului LGD2014 si isi vor dezvolta aptitudinile de producatori ai celor 5 filme realizate in cadrul atelierului de colegii lor mai tineri.

De-a lungul atelierului, cei 15 adolescenti vor fi indrumati de Sorin Botoseneanu, Neil Coltofeanu, Andrei Rus, Tudor Jurgiu si Dana Bunescu, iar la finalul celor 10 zile intensive ei si cele 5 filme rezultate in urma wokshop-ului vor fi protagonistii unei proiectii speciale, in fata publicului TIFF.

Participantii LGD2014 sunt:

1. ALEXANDRU COSTIN PINTICA (Bucuresti)
2. DENISA IOANA VELICU (Bucuresti)
3. ELENA BORCEA (Barlad)
4. FRANCISCA ANTONELA BOB (Baia Mare)
5. IACOB ANDREI PASTINA (Bucuresti)
6. IONUT ALEXANDRU RADU SCURTU (Piatra Neamt)
7. IRINA NUTU (Piatra Neamt)
8. LIGIA PRODAN (Iasi)
9. LUCA ISTODOR (Bucuresti)
10. MARIA ALEXANDRA DIACONU (Barlad)
11. NAOMI NADABAN (Arad)
12. TEODORA SILVIA MODOI (ClujNapoca)
13. TIBERIU IORGA (Ploiesti)
14. TUDOR CIURESCU (Bucuresti)
15. VICTOR CIOABA (Bucuresti)

Participantii seniori LGD2014 sunt:

1.EVA TODICA (Piatra Neamt)
2.IOANA BUGARIN (Timisoara)
3.SOFIA IULIA NELEGA (Cluj-Napoca)
 

Articol recomandat de sport.ro
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Anunțul oficial al Guvernului: Una dintre cele mai mari companii de stat din istoria României intră în faliment pe 31 mai

CFR Marfă va intra în faliment până la 31 mai 2026, a explicat viceprim-ministrul Oana Gheorghiu. Compania are datorii de cel puțin 1,17 miliarde de lei și, în plus, Guvernul a înființat o altă companie cu același obiect de activitate: Carpatica Feroviar

Referendum intern în PSD: o singură întrebare decisivă – rămâne sau pleacă Ilie Bolojan din funcția de premier

Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a declarat, joi, că pentru referendumul intern de pe 20 aprilie se conturează, mai degrabă, o singură întrebare şi anume dacă păstrează sau retrag sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan.

SUA lansează operațiunea „Economic Fury” împotriva Iranului. Șeful Pentagonului, anunț despre ce va urma

Secretarul Apărării al Statelor Unite, Pete Hegseth, a confirmat joi că Departamentul Trezoreriei (echivalentul Ministerului de Finanțe) lansează operațiunea «Economic Fury» împotriva Iranului.