Statuile clujene poarta caciuli si fulare

60575383

Sapte statui din Cluj-Napoca au primit caciuli si fulare tricotate manual de 21 tineri si varstnici in cadrul evenimentului “Old Krafts, new arts”.

Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca a organizat acest eveniment, de „imbracare” a statuilor, in cadrul Saptamanii Nationale a Voluntariatului (SNV). Printre voluntari se afla si cinci doamne care benefiziaza de serviciile Fundatiei pentru Ingrijirea Varstnicului.

Voluntarii au pregatit vesminte pentru statuile lui Mihai Viteazul, Emil Racovita, Sfantul Gheorghe, Mihai Eminescu, Lucian Blaga, Alexandru Ioan Cuza, dar si pentru grupul statuar Scoala Ardeleana. Scopul realizarii hainelor de iarna pentru statui a fost de a promova dialogul si solidaritatea intre generatii, prin implicarea activa a populatiei in actiuni de voluntariat.

Un alt eveniment in cadrul SNV 2012 vor fi niste picturi imense, realizate de toti cei care vor trece prin zona Casei Memoriale Matei Corvin. Scopul final este de a demonstra ca implicarea inseamna schimbare. Evenimentul este organizat de 6 voluntari veniti din Bulgaria, Danemarca, Germania, Italia, Lituania si Spania prin Serviciul European de Voluntariat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Departe de teren din cauza problemelor medicale, Ana Bogdan a făcut senzație în vacanță
FOTO | Departe de teren din cauza problemelor medicale, Ana Bogdan a făcut senzație în vacanță
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Vot masiv pentru Ilie Bolojan la Congresul PNL. A fost ales președinte cu 1769 de voturi din totalul de 1842 exprimate

Așa cum era de așteptat, Ilie Bolojan fiind singurul candidat, Congresul Extraordinar al PNL l-a desemnat pe acesta președinte al Partidului Național Liberal, în favoarea sa fiind exprimate 1769 de voturi din totalul de 1842 exprimate.

Presa britanică scrie că premierul Keir Starmer ar urma să își anunțe demisia. Cine ar putea să-i ia locul

Premierul britanic Keir Starmer ar urma să demisioneze luni, iar plecarea sa ar însemna cea mai mare rotație guvernamentală din ultimele două secole, potrivit presei engleze. Cel mai probabil succesor al său ar putea fi Andy Burnham.

Invazie de țânțari, căpușe și fluturi de noapte în București și alte orașe. Biologii avertizează: „Au apărut specii noi!”

Ploile abundente și temperaturile ridicate au creat condițiile ideale pentru înmulțirea insectelor în multe orașe, inclusiv Bucureștiul.