Situatie absurda in judetul Maramures. Un tanar grav bolnav este trimis la munca de catre stat

×
Codul embed a fost copiat

Cu aspectul si greutatea unui copil, despre care ai spune ca abia este in clasele primare, tanarul este trimis la munca deoarece in acte a devenit major, iar statul nu mai vrea sa-i plateasca alocatia de handicap.

Baiatul de 18 ani sufera de insuficienta hipofizara, o boala grava care i-a intarziat cresterea si care ii pune viata in pericol. Desi pana in ziua cand a implinit 18 ani, Petrisor primise dreptul la ingrijitor si ajutor de handicap de gradul I in valoare de 214 lei, acum, brusc, comisia de evaluare a hotarat ca starea lui s-a imbuntatit simtitor, asa ca i-a redus ajutorul la o suma de nimic: 30 de lei pe luna.

 

Mai mult, matusa care l-a crescut si care primise ca asistent maternal 600 de lei, a fost trimisa acum in somaj, iar baiatul, la munca. Grav este ca, fara acesti bani de la stat, Petrisor nu poate sa continue tratamentul care ii asigura supravietuirea. Chinul lui Petrisor din Sapanta a inceput in urma cu 13 ani, cand medicii l-au diagnosticat cu insuficienta hipofizara, o boala rara si grava.

 

Citește și
Un barbat de 69 de ani a disparut in urma cu zece zile. Politistii si familia in cauta peste tot

La aceeasi varsta, a mai primit o lovitura: parintii l-au parasit. De atunci, e in grija unei matusi, care, ajutata si de banii pe care baiatul ii primea de la stat, a incercat sa-i faca viata cat mai usoara. Este evident ca acest tanar care a ramas la stadiul de copil nu are putere sa munceasca. Recent, cand Petrisor a implinit 18 ani, s-a prezentat din nou in fata comisiei de evaluare a personelor cu handicap. Medicii au decis sa-l incadreze din grad accentuat de handicap intr-un grad mediu, desi starea baiatului nu s-a ameliorat in niciun fel.

 

Petrisor si bunica lui se descurcau greu chiar si cu banii pe care i-au primit pana tanarul a implinit 18 ani. Acum insa, sunt intr-o situatie disperata. Reprezentantii protectiei copilului Maramures spun ca s-a ajuns in aceasta situatie dintr-o eroare a unui medic din comisie, care ar mai fi primit mustrari pentru evaluari gresite. Acesta nu a vrut acum sa comenteze situatia.

Petrisor si matusa lui au contestat decizia comisiei de evaluare si asteapta acum un raspuns, care ar trebui sa vina in termenul legal de 45 de zile. Pana atunci, insa, numai ei stiu cum se vor descurca pentru ca e foarte clar ca baiatul nu poate sa munceasca.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Vesti bune pentru copii. S-a inventat conceptul de tabara de acasa
Vesti bune pentru copii. S-a inventat conceptul de tabara de acasa

Vacanta parca nu-i vacanta fara traditionala tabara, care acum s-a adaptat la toate gusturile si pentru toate buzunarele.

Un barbat de 69 de ani a disparut in urma cu zece zile. Politistii si familia in cauta peste tot
Un barbat de 69 de ani a disparut in urma cu zece zile. Politistii si familia in cauta peste tot

Cautari disperate la Turda, unde un barbat a disparut fara urma. Omul a suferit anul trecut un accident vascular si a ramas cu paralizie la mana dreapta si cu mari dificultati de vorbire, iar rudele se tem ca nu are cum sa se descurce printre straini.

Recomandări
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen

Curtea de Apel Bucureşti amânat judecata pe cererile depuse de avocata AUR, Silvia Uscov, prin care se solicită suspendarea numirilor lui Mihai Busuioc şi Dacian Cosmin Dragoş la CCR.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.