Seara culturala poloneza la Cluj-Napoca

61459456

 Centrul de limba si cultura poloneza, din cadrul Universitatii Babes-Bolyai, invita clujenii la o seara culturala poloneza, in 30 ianuarie 2014, incepand cu ora 17:30, la „Casino” in Parcul Central.

 Evenimentul este parte a proiectului „CINECULT Europa 2014”, proiect organizat de Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala din Cluj-Napoca, avand ca scop promovarea elementelor de cultura din tarile Europei Centrale si Rasaritene, prin intermediul productiilor cinematografice.

In cadrul evenimentului din 30 ianuarie, participantii vor avea ocazia sa urmareasca proiectia filmului „Nunta” din 2004, in regia lui Wojiciech Smarzowski. Seara culturala va continua cu mancare si bautura traditionale poloneze si alte surprise pregatite de organizatori.

Proiectul „CINECULT Europa 2014” va prezenta, pe toata durata anului 2014, cate doua filme apartinand a 12 culturi central-est europene. Timp de doua ori pe luna vor fi prioectate filme care prezinta culturi nationale si modul in care exponentii acestora comunica si interactioneaza cu exteriorul.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Grande Chivu, grande Inter. Românul și echipa milaneză au reușit eventul în Italia, după triumful din finala Cupei

Inter Milano a câștigat Cupa Italiei, miercuri seară, după victoria obținută în finala cu Lazio, scor 2-0, într-un meci transmis în direct și în exclusivitate pe VOYO. Astfel, trupa lui Cristi Chivu a reușit să bifeze eventul, după un sezon de vis.

Nicușor Dan și Mark Rutte au explicat ce înseamnă NATO 3.0, după Summitul B9: „Alianța funcționează pe protocoale”

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, la finalul Summitului B9 de la București, că statele de pe Flancul Estic și din zona nordică au o amenințare comună: Rusia. De asemenea, el și Mark Rutte au explicat de înseamnă NATO 3.0.

Economia României a început anul „pe minus” iar inflația a sărit la aproape 11%. „Misterul” exploziei chiriilor

Economia României a început anul pe minus. Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată o scădere de 1,7% în primele trei luni, față de aceeași perioadă din 2025.