Recursurile in dosarul fraudelor cu medicamente se judeca maine la Alba Iulia

60606081

La Curtea de Apel Alba Iulia se vor judeca, maine, recursurile celor noua persoane arestate in dosarul fradudelor cu medicamente din Hunedoara.

Inculpatii sunt acuzati ca in perioada 2010-2012 au facut parte dintr-un grup infractional si au obtinut beneficii financiare in valoare de aproximativ 11 milioane de lei.

Potrivit anchetatorilor, medicii care eliberau retetele primeau de la reprezentantii farmaciilor diverse sume de bani, in functia de cantitatea de medicamente prescrisa ce urma sa fie decontata. Mai mult, membrii gruparii au inregistrat in evidentele contabile ale celor trei farmacii facturi fictive din care rezulta aprovizionarea cu medicamente prescrise si decontate ilegal.

Invinutii au fost arestati preventiv pentru 29 de zile pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave, evaziune fiscala si spalare de bani, in domeniul farmaceutic.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un barbat din Maramures a fost atacat de un urs

O incursiune in padure s-a dovedit a fi extrem de periculoasa pentru un barbat de 32 de ani din Cavnic, judetul Maramures. Omul s-a trezit cu un urs in fata, care l-a atacat fulgerator.

Raiul bijuteriilor vine la Cluj. Zeci de producatori din toata lumea isi prezinta creatiile

Clujenii sunt asteptati, in acest sfarsit de saptamana, la targul international de bijuterii. Expozantii au pregatit bijuterii din argint cu pietre pretioase si semipretioasa, minerale, geode, bijuterii hand made si obiecte de decor.

Doua surori din Maramures au ajuns la spital dupa ce au fost batute crunt de tatal lor

Caz cutremurator in Maramures, unde doua surori, de 9 si 11 ani, au ajuns la spital, zdrobite in bataie de tatal lor. Ambele au coastele fisurate, urme de lovituri pe tot corpul, iar una dintre fetite si fractura de piramida nazala.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.