Paste pe net. Romanii plecati la munca in strainatate au petrecut sarbatorile virtual

×
Publicitate

Respectand diferenta de fus orar, unii au sunat in tara si si-au felicitat apropiatii, altii au intrat pe net si si-au privit parintii in ochi. A fost singura solutie ca romanii de acasa si cei din strainatate sa simta ca sunt alaturi.

Georgeta a plecat de ani buni din Mijlocenii Bargaului si traieste acum in Germania. La masa de sarbatoare nu s-a asezat langa rude, ci la calculator, pentru a le putea vedea.

Si pentru Crina Quartararo Pastele acesta ar fi fost trist fara conexiunea la internet. Tanara s-a intors virtual la Satu Nou, in judetul Bistrita-Nasaud, pentru ca ii era tare dor de parinti. „Ce sa facem, serviciul nu ne-a permis sa venim de sarbatori”, spune Crina.

Din pacate pentru ei, romanii de peste hotare nu au avut liber ieri pentru ca au avut liber de Pastele catolic.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.