In Targu Mures, zilele acestea este un chin sa fii si pieton, nu doar sofer

61236685

A nins incontinuu de patru zile, iar trecatorii sunt obligati sa ocoleasca troiene uriase, de peste 1 metru, care zac pe trotuare. Printr-o hotarare a Consiliul Local, zapada de pe trotuare trebuie curatata de proprietarii de case si magazine.

In caz contrar, acestia risca amenzi intre 100 si 500 de lei. Oamenii se plang insa ca nu mai fac fata cu aceasta activitate: abia au terminat de curata in fata portii, ca in urma se asterne un nou strat de zapada.

„In mod normal, zapada se duce la limita dintre trotuar si carosabil fara a se acoperi rigolele, canalele de scurgere. Am somat 450 de persoane, am fost nevoiti sa aplicam 62 de amenzi pentru faptul ca unii cetateni nu si-au curatat trotuarele”, explica Valentin Bretfelean, seful Politiei Locale Targu Mures.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cel mai mare domeniu schiabil din Cluj da startul la distractie

Mai multe partii din muntii Apuseni se deschid oficial maine. Cele trei partii, cu diferite grade de dificultate, insumeaza 3 kilometri si sunt deservite de un telescaun.

Paszkany declanseaza REVOLUTIA: peste 17 milioane asteptate la Cluj. Cine isi face bagajele

Cu exceptia lui Felgueiras, toate vedetele campioanei sunt de vanzare. Sefii din Gruia se bazeaza pe cresterea de cota dupa participarea in grupele Ligii.

Venirea iernii le-a adus o surpriza ingrijitorilor si vizitatorilor Gradinii Zoologice din Mures

Cangurii originari din Australia, pe care toti ii credeau obisnuiti cu caldura, se dau in vant dupa zapada si se joaca prin tarc cat e ziua de lunga. O alta imagine neobisnuita este cea a maimutelor japoneze si ele mari amatoare de omat.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.