CFR, ridicata in slavi de presa portugheza: "Bastos a fost calaul nostru"

Bastos

CFR Cluj nu s-a dezmintit si a debutat din nou cu victorie in UEFA Champions League. Daca pana acum clujenii au castigat meciurile de debut cu 2-1, de aceasta data ardelenii au invins fara sa primeasca gol.

Sporting Braga a fost invinsa cu 2-0 de trupa lui Andone, iar CFR este liderul grupei dupa prima runda de meciuri jucate. Presa portugheza lauda evolutia romanilor si isi invinovatesc propriii jucatori pentru lipsa de concentrare de care au dat dovada la acest meci.

"Braga a fost luata prin surprindere pe teren propriu de CFR Cluj care a reusit sa inscrie doup goluri in prima jumatate de ora prin Rafael Bastos (fostul jucator al lui Braga) si a izbutit sa tina de rezultat gratie unei evolutii superbe a lui Mario Felgueiras", noteaza A Bola.

Lusitanii plang de ciuda ca nu l-au pastrat in lot. "Fostul nostru jucator ne-a fost calau", noteaza sec Record care l-a si desemnat pe Bastos omul meciului.

"Rafael Bastos, fotbalist care a trecut pe la Braga dar n-a fost pastrat in lot, ne-a creat cele mai mari probleme. A marcat doua goluri in prima repriza, la capatul a doua contraatacuri. Braga n-a reusit sa-l opreasca in prima repriza si chiar a fost aproape sa incaseze si al treilea gol. Sporting si-a creat ocazii in prima parte, insa n-a reusit sa inscrie. Si asta datorita portarului Mario Felgueiras, un alt jucator care a trecut pe la Braga. Peseiro a fortat in repriza secunda, insa atacurile n-au fost la fel de periculoase ca in primele 45 de minute", au notat si cei de la O Jogo.

Pentru CFR Cluj urmeaza meciul de pe teren propriu cu Manchester United, in timp ce Braga merge in Turcia pentru confruntarea cu Galatasaray.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele

Maftei, Panin, Hora, Celestino plus un grup de copii de la Juniorii CFR-ului au remizat, 1-1, ieri, cu Sanatatea Cluj, goluri Simioanca si Hora. Virusii joaca vineri cu Zalaul si vor sa ramana in topul C5.

CFR a invins mereu in primul meci din grupele Ligii: 2-1 cu Roma (2008) si 2-1 cu Basel (2010).

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1991

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Pun capăt războiului și acceptă pacea, cu o condiție. Ce a cerut Hamas ca să oprească luptele cu Israelul

Un oficial de rang înalt din Hamas a declarat pentru AP că grupul islamist militant este dispus să accepte un armistițiu de cinci ani sau mai mult cu Israelul.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.