Avantajele primaverii. Explozie de mirosuri si culori

×
Publicitate

La Baile Felix, o specie de nuferi unica in Europa a inflorit deja, iar la Cluj lalelele au impanzit Gradina Botanica, in timp ce cactusii se arata in toata splendoarea lor. Turistii vin de la sute de kilometri distanta sa le admire.

Un numar mare de turisti viziteaza zilele acestea Baile Felix, nu doar pentru beneficiile apei termale, ci si pentru nuferii care infloresc aici doar de doua ori pe an.

Hotelierii spun ca in fiecare an turistii care vin in aceasta perioada la Baile Felix sunt fascinati de frumusetea acestor flori, dar si de testoasele care, mai nou, si-au gasit un ambient excelent in lacuri.

Si la Gradina Botanica din Cluj se vand zilele acestea sute de bilete de intrare. Motivul – 20.000 de lalele au inflorit dintr-o data pe o suprafata de 370 de metri patrati de teren. La o asemenea priveliste, nu e de mirare ca turistii se inghesuie sa faca sute de fotografii.

Tot acesta este si anotimpul cactusilor. Peste 1.500 de exemplare, aduse din Europa si Statele Unite, au fanii lor. Unii exagerat de infocati, de vreme ce n-au putut rezista tentatiei de a pleca acasa cu tot cu flori. Conducerea Gradinii Botanice a fost nevoita sa ia masuri. Celebra sera de cactusi poate fi admirata doar de la distanta deoarece de-a lungul timpului s-au furat multe exemplare iar acum trebuie protejate cu ajutorul unor ferestre uriase din sticla.

Din pacate, frumusetea nuferilor si a lalelelor este efemera. Aceste superbe flori mai pot fi admirate doar o saptamana.

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Scolile si gradinitele din Ardeal incep sa introduca mancare sanatoasa in meniu

Dupa modelul tarilor din Occident, tot mai multe scoli si gradinite de la noi incearca sa introduca in meniul copiilor ingrediente bio. Acest program s-a nascut din dorinta parintilor si a profesorilor de a le asigura celor mici o hrana sanatoasa.

Strategie. Trafic de minori si proxenetism intr-o pensiune construita langa un camin studentesc

Un om de afaceri din Alba Iulia a fost arestat pentru 29 de zile pentru proxenetism si trafic de minori. Barbatul isi folosea pensiunea, situata langa un camin studentesc, drept locatie pentru desfasurarea activitatii.

Transilvania Talent Lab. Tinerele talente sunt asteptate la TIFF

Cineastii vor putea participa la toate etapele realizarii unui film, in cadrul evenimentului Transilvania Talent Lab. Timp de cinci zile, 16 pasionati de film si new media vor invata de la cei mai renumiti specialisti din industria fimului.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.