Vârstnicii, cei mai vulnerabili în fața infractorilor. Un bătrân din Suceava a dat 7.000€ unor necunoscuți. Ce s-a întâmplat

maini de batrani de pensionar
Shutterstock

Poliţiştii atrag atenţia asupra faptului că persoanele în vârstă rămân un grup vulnerabil în faţa infractorilor, fie că e vorba de înşelăciuni online sau de afaceri păguboase încheiate faţă în faţă.

Un sucevean în vârstă a plătit online, unor necunoscuţi, peste 7000 de euro crezând că foloseşte banii pentru a cumpăra acţiuni care să îi aducă profit.

Tot la Suceava, o bătrână a cumpărat de pe stradă lemn de foc, plătind pentru o cantitate şi primind, în realitate, jumătate din cantitatea pentru care a dat banii.

Ce spun polițiștii

„Din păcate, persoanele vârstnice rămân un grup vulnerabil în ceea ce priveşte victimizarea infracţională. Astfel, vârsta a treia se caracterizează în general prin izolare socială şi, implicit, un grad scăzut de informare cu privire la noile metode folosite de infractori, tipuri de infracţiuni sau modalităţi de protecţie, dar şi printr-o serie de comportamente de risc, ca de exemplu, păstrarea unor sume importante de bani în numerar în locuinţă etc.

Deşi în mod repetat s-a atras atenţia asupra metodelor de înşelăciune, în continuare, mulţi suceveni cad pradă celor care profită de încrederea lor şi încearcă să realizeze câştiguri financiare ilicite. (...) În ultima perioadă, pe lângă înşelăciunile prin metode noi (fonduri de investiţii, criptomonede, etc.) se manifestă tot mai mult şi vechile moduri de operare (înşelăciuni prin metoda accidentul, vânzarea de produse ,,chilipir”, comerţ on-line, etc)”, transmit, duminică, oficialii Poliţiei judeţene Suceava.

Citește și
cutia milei digitala, iasi
Cutia milei a ajuns în era digitală. Banii adunați de Mitropolia Moldovei ajung la un centru pentru bătrâni din Neamț

În acest weekend, într-o singură zi, sâmbătă, poliţiştii suceveni au înregistrat două sesizări privind fapte de înşelăciune ale căror victime au fost vârstnicii.

În după amiaza zilei de 12 aprilie, la ora 15:15, un bărbat de 66 de ani a reclamat la Poliţia municipiului Suceava faptul că a fost înşelat cu suma de 7300 de euro.

El a relatat că în ziua de 28 februarie 2025, în timp ce utiliza un motor de căutare online, a observat un anunţ în care erau puse la vânzare acţiuni la o companie care activează în domeniul energiei şi a cerut detalii suplimentare, lăsând numărul de telefon pentru a putea fi contactat.

„La scurt timp, persoana vătămată a fost contactată de către o persoană de sex masculin care i-a prezentat mai multe opţiuni privind posibilitatea de a cumpăra acţiuni la compania respectivă. Astfel, în perioada de 28.02.2025 – 10.04.2025, persoana vătămată a purtat discuţii telefonice cu mai multe persoane, privind acţiunile companiei.

Bărbatul de 66 de ani a virat în această perioadă suma totală de 7300 de euro, în mai multe conturi. Ulterior, respectiv la data de 12.04.2025, persoana vătămată a realizat faptul că a fost înşelată”; informează oficialii Poliţiei.

Tot în 12 aprilie, ora 16.55, un bărbat a sunat la 112 reclamând că persoane necunoscute au înşelat-o pe mama sa în vârstă de 75 ani, din satul Zahareşti, comuna suceveană Stroieşti.
„Cu ocazia cercetărilor efectuate s-a stabilit faptul că la data de 12.04.2025, în jurul orei 14:00, în timp ce se afla singură la locuinţa de domiciliu din sat Zahareşti, com. Stroieşti, femeia a fost abordată de trei persoane necunoscute, care se aflau cu o autoutilitară, al cărui număr de înmatriculare nu-l cunoaşte, menţionând faptul că au de vânzare 15 metri steri de material lemnos foc, specia fag şi brad pentru care cereau suma de 330 lei pe metrul ster.

Ulterior din discuţiile purtate cu aceştia au ajuns la o întelegere, să cumpere toată cantitatea de lemne, pentru care persoana vătămată le-a achitat suma de 5.150 lei. În jurul orei 16:00, fiul persoanei vătămate s-a deplasat la locuinţa mamei sale şi a observat că erau mai puţini de 15 metri steri de material lemnos, motiv pentru care a sesizat organele de poliţie”, transmite Poliţia.

Măsurătorile făcute de personalul silvic din cadrul Ocolului Silvic Pătrăuţi, au arătat că realitate bătrâna primise 8,08 metri steri de material lemnos şi nu 15 metri steri cât a plătit paguba fiind de aproximativ 2.500 lei.

În ambele cazuri poliţiştii au deschis dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Caz ieșit din comun în Vaslui. Bătrâni jefuiți de propria nepoată, după ce i-a adormit. Le-a furat tot, chiar de ziua bunicii
Caz ieșit din comun în Vaslui. Bătrâni jefuiți de propria nepoată, după ce i-a adormit. Le-a furat tot, chiar de ziua bunicii

Traumă teribilă pentru un cuplu de octogenari din Vaslui. O nepoată a bătrânilor i-a adormit pe amândoi cu pastile și le-a furat economille- 27.000 de lei. S-a întâmplat chiar în ziua în care femeia de 81 de ani își aniversa ziua de naștere.

Cutia milei a ajuns în era digitală. Banii adunați de Mitropolia Moldovei ajung la un centru pentru bătrâni din Neamț
Cutia milei a ajuns în era digitală. Banii adunați de Mitropolia Moldovei ajung la un centru pentru bătrâni din Neamț

Tehnologia vine în ajutorul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, care a adus în fața credincioșilor o cutie a milei adaptată vremurilor. Enoriașii sunt invitați să facă donații folosind un dispozitiv care permite plata cu cardul.

ANPC a descoperit nereguli grave la azil de bătrâni din Bacău. Vârstnicii erau hrăniți cu alimente expirate de luni de zile
ANPC a descoperit nereguli grave la azil de bătrâni din Bacău. Vârstnicii erau hrăniți cu alimente expirate de luni de zile

Inspectorii de la Protecţia Consumatorilor au descoperit nereguli grave, în urma unui control efectuat la Centru de îngrijire al Asociaţiei Salvaţi Bătrânii Săuceşti AFJ, din judeţul Bacău.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume
Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume

Noua strategie de securitate naţională a lui Donald Trump, publicată discret joi, conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei, sugerând că aceasta se află într-un declin civilizaţional, şi acordă relativ puţină atenţie Orientului Mijlociu şi Africii.