Speriați de război, mulți români evită să plece în vacanță în străinătate. Ce oferte au găsit prin țară

×
Codul embed a fost copiat

Speriați de războiul din Ucraina, mulți români evită deocamdată să își facă planuri de vacanță.

Potrivit unui studiu, doar un sfert dintre cei chestionați și-au făcut rezervări, iar jumătate dintre aceștia se gândesc să rămână în țară. Un lucru bun, spun specialiştii, pentru că turismul intern va fi încurajat, după lunile grele din pandemie. În plus, plajele noi de pe litoral vor putea fi amenajate cu șezlonguri și umbrele.

47,8 la sută dintre români vor să-și petreacă, în acest an, vacanța exclusiv în România. Printre destinaţiile pe care le aleg, se numără Transilvania, Maramureş, Delta Dunării și, bineînțeles, litoralul românesc.

Destinatii de vacanță în țară

Litoral 24,9%
Transilvania 17,1%
Maramureş 12,7%
Delta Dunării 8,8%

SURSA: Travelminit.ro

Citește și
valea prahovei
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

De altfel, pe litoral, rezervările au început demult. Căutate sunt și în acest an hotelurile cu regim all-inclusive.


Răzvan Dobre, administrator hotel: "În acest moment avem deja hotelul plin pentru perioada de 1 Mai, avem destul de multe rezervări care au început acum pentru perioada de Paște."

Aura Spătaru, administrator hotel: "Gradul de ocupare pentru începutul lunii iunie și chiar iulie este undeva la 50 la sută, rezervările s-au făcut deja de acum trei luni. Este un semnal bun că romanii vor să își petreacă vacanța în Romania."

Camelia Ciurea, director marketing agenție de turism:
"Hotelierii au venit cu oferte speciale pornind de la 99 de lei camera pe noapte pentru un hotel de trei stele ajungând la 250 de lei în vârful sezonului."

O problemă care încă nu a fost rezolvată este aceea a amplasării șezlongurilor pe plajele recent extinse, în special pentru cele din stațiunea Mamaia. Acestea au fost intabulate, și urmează, după organizarea licitațiilor, încheierea contractelor cu operatorii.

Hristu Uzun, director ABA Dobrogea Litoral: "Lucram concomitent pe toate zonele astfel încât pe 15 aprilie să putem preda plajele agenților economici/ca până la 1 Mai să-și poată primi turiștii."

Pe de altă parte, situația din Ucraina îi face pe mulți români să mai aștepte până iau o decizie. Doar 26 la sută și-au rezervat deocamdată o vacanță.

Motive de asteptare în alegerea unei vacanțe:

Situaţia actuală în Ucraina 31,2%
Indecizie cu privire la destinaţia aleasă 31,2%
Situaţia financiară personală 24,7%

SURSA Travelminit.ro

Andra Pașcu, consultant în turism: "În perioada aceasta avem multe rezervări last-minute. Care înseamnă weekendul viitor sau peste două săptămâni. Asta pentru că ei știu cum este situația acum, dar nu știu ce se va întâmpla la vară."

În zona de munte, oferta s-a diversificat. Aceste căsuțe, aflate la o mie de metri altitudine, în județul Brașov, sunt preferate mai ales de turiștii care vor liniște.

Iulia și Cosmin Blaj, proprietarii căsuțelor: “Toată partea din față a căbănuței este din sticlă, nu avem perete. Când deschizi ochii din pat admiri Piatra Craiului şi Bucegii."

Iar la intrarea în Bran, două vile îmbină elementele de design tradiționale cu cele moderne. Într-una din ele, din cada așezată lângă fereastră, puteți admira muntele.

Andra Brătulescu, asistent manager: "Este inclus și micul dejun adus special de către chef pentru oaspeții noștri."

Cei mai mulți dintre români alocă pentru vacanță între două mii și trei mii de lei. Și anul acesta bugetarii vor primi vouchere de vacanță.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

„Poarta Iadului” care arde fără încetare de peste 50 de ani. Doar un singur om a intrat vreodată înăuntru
„Poarta Iadului” care arde fără încetare de peste 50 de ani. Doar un singur om a intrat vreodată înăuntru

„Ușa către Iad” există chiar aici, pe Pământ, și arde neîncetat din 1971 – existând o singură înregistrare cunoscută a unei persoane care a pășit vreodată în interiorul ei.

Magia târgurilor de Crăciun din Europa: Între gusturi și tradiții și concurența pentru a atrage turiști
Magia târgurilor de Crăciun din Europa: Între gusturi și tradiții și concurența pentru a atrage turiști

Facem un tur al târgurilor de Crăciun. Sunt multe, atât în România, cât și în marile orașe europene, și sunt în concurență pentru a atrage turiști.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.