Șoferul autocarului cu ucraineni, implicat în accidentul din Năvodari, este cercetat penal. Plafonul a fost smuls

×
Publicitate

Accident grav în Năvodari. Un autocar care transporta 40 de ucraineni a lovit limitatorul de înălțime al unui pod, iar plafonul mașinii a fost smuls. 15 oameni au fost răniți în accident. Șoferul este cercetat penal pentru vătămare corporală.

O cameră de supraveghere a surprins autocarul trecând cu viteză, pe șosea, cu puțin timp înainte de accident. Impactul a fost atât de puternic încât acoperișul mașinii a fost distrus. Doar o minune a făcut ca nimeni să nu fie omorât, ca în tragedia de anul trecut din Pasajul Unirii din București.

Pentru că cei mai mulți pasageri nu vorbeau nici română, nici engleză, la fața locului au fost chemați doi traducători.

Alina Sasu, traducător: „Unii dormeau în autocar și șoferul a încurcat drumul și GPS-ul l-a adus aici, aici nu e drum spre Ucraina”.

În zona în care a avut loc accidentul vizibilitatea este foarte bună, ba mai mult există și un indicator care arată limita de înălțime, însă cel mai probabil șoferul nu l-a observat pentru că la nici 50 de metri acesta a luat în plin parapetul de înălțime.

La fața locului au ajuns zeci de ambulanțe, echipaje SMURD, autospeciale de descarcerare și pentru victime multiple.

Unii dintre pasageri veniseră din București, unde își vizitaseră rudele, alții, fuseseră în vacanță. De aici au plecat spre Odessa.

Reporter: Ce ați văzut când v-ați trezit?

Ucraineancă: Nimic.

Reporter: Sunteți ok?

Ucraineancă: „Da, da. Merg acasă, locuiesc în Kiev”.

15 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale la fața locului, iar mai multe victime au ajuns la spitalul din Constanța. 7 au rămas internate.

Limitatorul aparține unei companii feroviare private, iar pe podul vechi, ridicat înainte de 1989, circulă doar trenuri de marfă.

Podul nu a fost supus lucrărilor de consolidare în ultimii ani.

Pe partea cealaltă a podului, unde mai există un limitator de înălțime, s-au mai produs accidente, spun autoritățile locale, care au cerut companiei feroviare să refacă limitatorul de înălțime.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Stațiile GPL din țară, controlate de Poliția Locală, deși ofițerii nu au cunoștințe tehnice. ISCIR are prea puțini inspectori

Au continuat controalele și la stațiile GPL din țară. Zece instituții sunt responsabile de siguranța echipamentelor, dar verificările au început greu.

Doi bărbaţi din Olt au fost arestaţi după ce au jefuit o librărie şi au agresat o angajată

Doi bărbaţi au fost arestaţi preventiv după ce au jefuit o librărie din Caracal, judeţul Olt, de unde au furat 400 de lei şi au agresat o angajată care a încercat să îi oprească.

Primarul din Crevedia s-a ascuns în toaletă de reporterul Știrilor PRO TV. Locuitorii au mers la edil să îi ceară explicații

Scandal la Primăria Crevedia. Locuitorii au mers la edil să îi ceară explicații, dar acesta s-a ascuns în toaletă de echipa Știrilor PRO TV.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.