Premiera in Justitie. Condamnarea primita de un om de afaceri din Satu Mare pentru ca nu a renovat un monument istoric

×
Publicitate

Decizie in premiera pentru Justitia din Romania. Un om de afaceri din Satu Mare a fost condamnat la un an de inchisoare pentru ca nu a reconditionat ''Hotelul Dacia'', catalogat drept cladire monument istoric.

Barbatul a cumparat actiuni in anul 2007 si a investit doua milioane de euro, insa costul final trecea de 14 milioane de euro, asa ca a abandonat lucrarile. Lectia primita acum ar putea crea un precedent intr-o tara plina de ruine, neingriijite de proprietarii lor.

Dupa doi ani de judecata, proprietarul hotelului vazut ca un simbol in Satu Mare, a fost condamant la un an de inchisoare pentru ca lasat un moment sa se distruga.

Procesul a fost initiat de Directia de cultura din Satu Mare, care a cerut 800 de mii de euro despagubiri invocand faptul ca omul de afaceri nu si-a respectat promisiunile facute atunci cand a cumparat imobilul.

MIRCEA DRAGAN, DIRECTOR DIRECTIA DE CULTURA SATU MARE: "Dansul a fost condamnat la inchisoare, dar paguba a fost stearsa. Regret ca a fost stearsa paguba pentru ca din banii respectivI puteam sa conservam cladirea."

BENIAMIN TANTAS, FIUL PROPRIETARULUI: "Este singurul caz in Romania in care un om face inchisoare pentru ca nu a mai avut bani sa finalizeze o lucrare. Avocatii vor face plangere la CEDO si o sa dea statul roman in judecata pentru situatia in care a ajuns tatal meu."

Inaugurat in 1902, hotelul Dacia din Satu Mare este monument istoric de categoria A. Cladirea apare in toate cartile postale cu imagini reprezentative din oras.

Aici, de-a lungul timpul, s-au cazat Liviu Rebreanu, Mihail Sadoveanu, Nicolae Iorga si Octavian Goga.

Dezastrul a inceput in 1995, cand hotelul a fost privatizat iar fostii angajati au devenit actionari. Apoi a trecut pe la mai multi proprietari, iar in cele din urma in 2007 a fost cumparat cu aproape 2 milioane de euro de familia omului de afaceri Vasile Tantas din Negresti Oas.

La momentul respectiv, proprietarul s-a angajat sa renoveze imobilul si sa il transforme intr-un hotel de lux.

Fatada cladirii, candva stralucitoare - cu decoratiuni florale, stucaturi si stema orasului - e acum acoperita cu plasa de protectie pentru ca bucatile de zidarie care se desprind sa nu ii loveasca pe trecatori.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Invatatoarea si directoarele de la o scoala din Galati, amendate pentru ca au umilit si izolat o fetita cu dizabilitati

Copila de opt ani sufera de o forma de autism si, potrivit Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, a fost supusa unor umilinte grave si izolata de restul clasei din cauza acestui sindrom.

Mistretii dintr-o padure de langa Dej au distrus culturile fermierilor. Pagubele imense de care se plang oamenii

Dupa ce mistretii din padurea de langa Dej au fost vazuti tot mai des prin oras, acum fermierii se plang ca animalele salbatice le-au distrus si culturile.

Momentul in care o duba este izbita in plin de o masina, intr-o intersectie din Neamt. Imaginile va pot afecta emotional

Trei soferi au tras o spaima de zile mari, in urma unui accident de circulatie petrecut in comuna Savinesti, judetul Neamt. Soferita unei dube care nu s-a asigurat a fost izbita in plin de un alt autoturism care conducea regulamentar.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.