Scandal de proporții în Franța, după ce unii miniștri ar fi participat la cine clandestine în restaurante cu circuit închis

×
Publicitate

Sub hashtagul #OnVeutLesNoms - vrem să aflăm numele, Franța dă în clocot, după un reportaj realizat cu camera ascunsă, de postul M6.

 

Materialul sugerează că mai mulți demnitari ar fi participat la petreceri clandestine, încălcând măsurile sanitare în vigoare. Procuratura a deschis o anchetă, în timp ce purtătorul de cuvânt al guvernului a dat asigurări că niciun membru al cabinetului n-ar fi putut face așa ceva.

Pentru a ajunge la un restaurant select, local cu circuit închis şi deopotrivă clandestin, doritorii trebuie să intre într-o clădire rezidenţială din cartierele bune ale Parisului. Adresa o ştiu doar câţiva privilegiaţi. Aceşti doi clienţi sunt evazivi când jurnalista sub acoperire cere îndrumare.

-Aici e clubul privat?
-Aşa se pare...

Nici nu-i de mirare, din moment ce restaurantele funcționează ilegal.

„Bună ziua, domnilor! Bine aţi venit!”, li se adresează gazda.

Cei doi jurnalişti M6 rezervă o masă pentru cină, dar nu înainte să prezinte o... "trimitere".

„Din partea cui veniţi?”

Li se cere să aleagă meniul dinainte. În această seară, meniurile pleacă de la 160 de euro în sus.

Şi ajung până la 490 de euro. Vorbim aşadar de o clientelă înstărită, atrasă de faptul că bucătarul este foarte apreciat de celebrităţi.
Jaluzelele sunt trase, iar serviciul, impecabil. Totuşi, angajaţii nu respectă gesturile-bariera. Nici clienţii, de altfel.

Nu se poartă măşti.

În alt colţ al Parisului a avut loc în weekend o petrecere privată cu bilet de intrare de 200 de euro. Au participat vreo 40 de privilegiaţi, care n-au respectat nicio măsură de protecţie. Ba unii se mai şi pupau.

Organizatoarea evenimentului, o colecţionară renumită din Paris, se apăra susţinând că e o practică generalizată.

„Săptămâna asta, am cinat în 2-3 restaurante, aşa-numite restaurante clandestine, alături de mai mulţi miniştri. Ceea ce mi se pare nostim. Trăim totuşi într-o democraţie, încă. Face fiecare ce doreşte” - spun cei care au dat în vileag cinele clandestine.

O democraţie în care peste 5.200 de francezi agonizează în secţiile de terapie intensivă cu forme severe de COVID.

Pe de altă parte, mii de studenţi sârbi au participat duminică seară la o petrecere în aer liber organizată în campusul universităţii. Fără măşti, fără distanţare, fără pic de stres. Asta în condiţiile în care doar o mică parte a tinerilor sârbi s-au vaccinat.

 

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Sărbătoarea nu a oprit vaccinarea. Oamenii din țările catolice au primit serul chiar și de Paște

Cazurile de Covid-19, au depăşit pragul de 130 de milioane pe plan global în ultimele şapte zile, fiind înregistrate peste 4 milioane de infectări în toată lumea. Este cel mai mare număr din ultimele 3 luni.

VIDEO. Distracție în largul mării. Echipajul unui submarin olandez a făcut grătar pe punte

Echipajul unui submarin olandez a fost observat făcând grătar pe puntea navei, chiar în weekendul Paștelui catolic, în apropiere de Marea Britanie, informează The Independent.

Japonia a trimis un distrugător, după ce a văzut un portavion al Chinei în zona apelor Okinawa

Japonia a intrat în alertă după ce mai multe nave militare ale Chinei au fost văzute, sâmbătă, trecând pe calea navigabilă dintre Okinawa și Insula Miyako, îndreptându-se spre Pacific.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Centrala Nucleară de la Cernavodă va fi oprită joi. „În jurul prânzului vom fi la putere zero şi deconectaţi”

Unitatea 2 de la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă va fi închisă începând de joi dimineaţă, a anunţat directorul CNE, Romeo Urjan. El a precizat că măsura a fost luată din cauza nivelului scăzut al Dunării.

Filmul tragediei din Dâmbovița, unde cinci persoane și-au pierdut viața. Cum a provocat tânărul fără permis accidentul

Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier în care și-au pierdut viața atât el, cât și alți patru oameni, marți noapte, în județul Dâmbovița.