MApN oferă explicații despre tabăra militară instalată la Botoșani, în apropierea graniței cu Ucraina

62242943
Stiri Suceava

MApN a oferit, joi după amiază, explicații după ce o tabără militară a fost instalată la Botoșani, în apropierea graniței cu Ucraina.

O subunitate din cadrul Brigăzii 76 Cercetare, Supraveghere şi Recunoaştere înzestrată cu radar TPS-77 execută, din 16 februarie, un exerciţiu în zona judeţului Botoşani, a declarat, joi, şeful Direcţiei informare şi relaţii publice din Ministerul Apărării Naţionale , generalul de brigadă Constantin Spînu.

Precizările vin după ce pe reţelele de socializare şi în mass-media din Botoşani au apărut imagini cu militarii Brigăzii 76 care şi-au instalat subunitatea mobilă pe raza comunei Suharău, în imediata vecinătate a frontierei cu Ucraina.

Oficialul MApN precizează că exerciţiul nu se desfăşoară ca urmare a tensiunilor de la graniţa ruso-ucraineană, ci face parte dintr-un program de pregătire a Armatei române.

''La activitate participă aproximativ 20 de militari din cadrul subunităţii. Exerciţiul este unul de rutină şi face parte din planul cu principalele activităţi pentru anul în curs, plan stabilit şi aprobat în anul 2021. Exerciţii asemănătoare au fost executate anual în acest raion, începând cu 2018'', a arătat Spînu.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Aproape 7.000 de candidați la admiterea la UMF București. Număr record de înscrieri

Un număr record de candidați s-au înscris pentru admiterea din această vară la Universitatea de Medicină și Farmacie din București.

Un bărbat din Neamț a rămas fără 30.000 de lei după ce a fost înșelat de falși inspectori ANAF. Cum și-a recuperat banii

Un bărbat din județul Neamț a fost înșelat cu 30.000 de lei de indivizi care s-au prezentat la telefon drept inspectori ANAF și lucrători bancari. 

Un bărbat din Bistrița s-a apucat să repare singur o fisură în acoperiș și a dat foc blocului. Ce a urmat

Panică sâmbătă într-un bloc din Bistrița, după ce acoperișul a luat foc. 25 de persoane au ieșit în grabă din clădire până la sosirea pompierilor. 

Recomandări
Inundații, acoperișuri smulse de vânt și zeci de turiști blocați. Fenomene meteo extreme cuprind azi întreaga țară

În unele zone din țară, vremea a schimbat foaia și a făcut ravagii. Străzile dintr-o comună din Suceava s-au inundat sâmbătă seară, iar vântul puternic a smuls acoperișul unei case din Maramureș.

În loc să ajute, Trump amenință iar Canada cu jucăria sa favorită: Noi taxe, pentru că e mistuită de foc. Pârjol și în Europa

Cel mai mare incendiu de vegetație din Spania - cel din provincia Zaragoza - este de neoprit și a pârjolit deja peste 15.400 de hectare. Iar în Norvegia, vălvătaia a distrus peste 100 de locuințe. 

Rusia gustă din războiul lui Putin. Drone ucrainene au distrus depozite logistice, numeroși morți și răniți: ”Ce nebunie!”

Cel puțin 8 angajați au murit și peste 60 au fost răniți, după ce drone ucrainene au lovit două depozite logistice majore ale celui mai mare retailer online din Rusia.