Jandarmii din Harghita au ajutat o ursoaică să-și găsească puii rătăciți

×
Publicitate

Acţiune mai puţin obişnuită a jandarmilor, în judeţul Harghita. Ei au ajutat o ursoaică să îşi găsească puii care se rătăciseră.

Femela umbla agitată prin zonă şi îi caută. Iniţial, jandarmii au fost chemaţi să o alunge, ca nu cumva să atace pe cineva. Când şi-au dat seama de ce ursoaica a venit atât de aproape de drum, cei din echipa de intervenţie au decis să o ajute și i-au găsit puii.

Erau doi ursuleţi, încă mici, pe care jandarmii i-au luat în braţe şi i-au dus până aproape de mama lor. Fericită, ursoaica şi-a luat puii şi a plecat spre pădurea din apropiere.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
”Arsenie Boca”, marcă înregistrată deținută de o firmă din UK. Scandalul pornit din Arad

Un mare scandal a izbucnit în jurul numelui lui Arsenie Boca, preotul supranumit de mulţi credincioşi Sfântul Ardealului.

Protest cu flori și lumânări la CNCD, după amendarea președintelui Iohannis

Protest inedit la ''Consiliul pentru Combaterea Discriminarii''. O organizaţie civică a depus flori şi lumânări pentru a marca simbolic: "înmormântarea" consiliului.

Inundații în Constanța. Muncitori trimiși să împingă apa cu mătura

După mai multe zile de vară, cu 30 de grade, vremea s-a răzgândit şi a trimis un val de ploi furioase în mai multe locuri din ţară.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.