Incendiu puternic pe malul Dunării, în Bulgaria. Fumul s-a văzut și în România

×
Publicitate

Un puternic incendiu de vegetaţie a izbucnit marți, la sud de Dunăre, în apropierea localităţii bulgare Turtucaia.

Peste un hectar de vegetaţie uscată a fost cuprins de flăcări, iar fumul dens a fost observat chiar şi de pe partea românească a Dunării, de la Olteniţa.

Mai multe echipaje de pompieri din Bulgaria s-au luptat cu flăcările câteva ore, până le-au stins.

Fumul nu a afectat populaţia din Olteniţa şi nici din Turtucaia, iar autorităţile bulgare au anunţat că nu au existat victime sau pagube materiale.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Prima peliculă românească restaurată în format 4k. Când apare în cinematografe

Marți seară s-a mai adăugat o filă la povestea filmului românesc, la Teatrul Național din București, unde a putut fi văzută prima peliculă restaurată în format 4k din ţara noastră.

Iarna revine în forță. Cod galben de ninsori și viscol în 36 de județe

Iarna revine în forță, mai ales în zonele de munte. În județul Harghita, ninsoarea abundentă a creat probleme serioase în trafic.

Incendiu violent în Cluj-Napoca. O casă și trei mașini s-au făcut scrum

Un incendiu violent a avut loc marți în Cluj-Napoca. Flăcările au distrus o casă, iar trei autoturisme parcate în curte s-au făcut scrum.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.