Diaconescu sustine din nou ca are 45 milioane euro pentru preluarea Oltchim

60614988

Dan Diaconescu a sustinut din nou ca are 45 milioane euro pentru preluarea Oltchim, la patru zile dupa ce OPSPI a anulat licitatia pentru vanzarea pachetului majoritar de actiuni la combinatul din Ramnicu Valcea.

Diaconescu a sustinut joi seara in fata presei, la sosirea pe Aeroportul Otopeni, la salonul oficial, ca detine suma de 43 milioane euro in doua conturi constituite la sucursale ale unor banci straine, in cuantum de 24 milioane euro, respectiv 19 milioane euro.

La aceste detineri s-ar mai adauga un cont constituit in Romania, cu aproximativ 2 milioane de euro, potrivit patronului OTV, care afirma ca a zburat mult cu avionul in ultimele doua zile, avand intalniri la Londra, Dubai si Hong Kong.

El a precizat ca banii au fost obtinuti atat "din surse directe", cat si "indirecte, garantii ori credite bancare (...) sau o alta formula de atragere a banilor".

Diaconescu a sustinut din nou ca negocierile pentru preluarea Oltchim puteau fi continuate pana in luna februarie a anului viitor.

Patronul OTV a cerut demisia premierului Victor Ponta, pe care il acuza de minciuna.

Dan Diaconescu a folosit salonul oficial destinat demnitarilor.

Contactati de MEDIAFAX, reprezentantii Aeroporturi Bucuresti Ei au afirmat ca, daca salonul nu este folosit de un demnitar in perioada respectiva, nu exista restrictii privind inchirierea. Aeroportul mai are trei saloane business.

Incercarea de vanzare a pachetului majoritar de actiuni detinut de stat la Oltchim a esuat luni, intrucat Dan Diaconescu nu a adus dovezi ca detine suma de 45 milioane euro pe care s-a angajat sa o plateasca pentru titluri. Privatizarea va fi reluata.

Miercuri, seful Oficiului Participatiilor Statului si Privatizarii in lndustrie (OPSPI), Remus Vulpescu, a demisionat, exprimandu-si public regretul pentru insuccesul licitatiei de privatizare a Oltchim.

OPSPI a sesizat miercuri Parchetul in privinta savarsirii de catre Dan Diaconescu a infractiunii de inselaciune in forma continuata prin inducerea in eroare si pentru dobandirea fara drept a calitatii de adjudecatar al Oltchim.

Premierul Victor Ponta a declarat miercuri seara ca isi doreste ca justitia sa isi faca datoria in ceea ce priveste plangerea penala formulata de Guvern la adresa lui Dan Diaconescu in cazul Oltchim, aratand ca infractiuni precum cele acuzate se vor repeta daca nu va exista niciun fel de reactie a justitiei.

Pe langa Diaconescu, au mai depus oferte pentru cumpararea actiunilor Oltchim compania PCC, inregistrata in Germania, actionar minoritar la Oltchim, si firmele Aisa Invest si Chimcomplex, ambele controlate de omul de afaceri stefan Vuza.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Motorina a depășit pragul de 10 lei pe litru. Prețurile la pompă continuă să crească

Carburanții s-au scumpit din nou marți, iar motorina standard a trecut de pragul de 10 lei pe litru în unele stații. Și benzina costă mai mult cu câțiva bani pe litru față de ziua de luni.

Cum ajung primăriile să cheltuiască mii de euro pe cazarea angajaților trimiși la formare profesională

Când vine vorba despre cheltuirea banului public, unele primării sunt foarte inventive. 

Spectacol cu drone la Târgu Jiu. Mii de oameni au celebrat doi ani de la includerea operelor lui Brâncuși în UNESCO

Au trecut 2 ani de când ansamblul cu operele lui Constantin Brâncuși de la Târgu Jiu a intrat în patrimoniul mondial UNESCO.

Recomandări
Greva generală în Sănătate. În peste 500 de spitale sunt asigurate doar serviciile medicale esențiale

SANITAS a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

Statele Unite încep revizuirea prezenței militare în Europa. Ce se poate schimba pentru aliații NATO

SUA au anunţat luni începerea unei revizuiri a prezenţei lor militare în Europa, după declaraţii în acest sens ale şefului Pentagonului, Pete Hegseth, din iunie, la o reuniune a miniştrilor apărării din NATO, informează marţi AFP.

Canicula revine în august. Valul de căldură va cuprinde toată țara. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

ANM anunță temperaturi mai ridicate decât cele normale în cea mai mare parte a țării, în următoarele patru săptămâni. Totodată, precipitațiile vor fi deficitare în mai multe regiuni, în special în zonele montane.