"Cupa Trasnitilor" la Poiana Brasov. Concurentii au iesit pe partie cu echipamentul de pe litoral

cursa trasniti

Ambitie, determinare si multa imaginatie - acestea au fost cuvintele de ordine la "Cursa trasnitilor" ce a avut loc pe partia Bradul, din Poiana Brasov.

Participantii la editia de anul acesta, a zecea, au avut chiar si mesaje sociale.

Au tratat problema malpraxis-ului, dar si a divorturilor, desigur... intr-un mod cat mai trasnit!

"Noi participam in fiecare an, aseara am zis ... ma ce facem? Hai sa aducem banana! A fugit repede cineva cu masina a adus-o de la lac si restul au venit, suntem echipa mare si fiecare cu cate o idee" spune unul dintre participanti.

Acesti tineri curajosi au pornit de la ideea ca gospodarul isi face vara sanie si iarna - iese pe partie cu echipamentul de litoral.

Citește și
viscol
Pasul Gutai a fost blocat de ninsori abundende si viscol

Altii au abordat o problema mai delicata: divortul si au propus o varianta de partaj corect si mai ales rapid.

Unii concurenti nu au terminat coborarea fara incidente. Dar, dupa ce s-au asigurat ca n-au facut victime in randul publicului, s-au redresat si au trecut entuziasti linia de sosire.

"Am vrut sa vedem asta seara cum e ca cineva sa stea in cusca unui urs...asa ca daca cineva...un proprietar de urs din Romania, pentru ca inca exista in momentul asta, ii invitam sa petreaca cateva momente in cusca ursului si sa nu ii tina in captivitate" mai spune un concurent.

"Cursa trasnitilor" a ajuns la cea de-a zecea editie si, spun participantii, de la un an la altul este tot mai savuroasa si mai plina de imaginatie.

Evenimentul este unul caritabil. Cu ajutorul banilor stransi anul acesta, elevii din Brasov vor beneficia de lectii de prim-ajutor si de evaluare a unor situatii de urgenta.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO FCSB încearcă azi minunea pe stadionul construit de Viktor Orban în satul în care a copilărit!
GALERIE FOTO FCSB încearcă azi minunea pe stadionul construit de Viktor Orban în satul în care a copilărit!
Citește și...
Ultimele zile de iarna pe partiile de la munte. Concurs inedit, de saniute cu volan la Cavnic
Ultimele zile de iarna pe partiile de la munte. Concurs inedit, de saniute cu volan la Cavnic

Primavara n-a ajuns la munte, acolo unde sambata partiile au fost la fel de aglomerate ca in plin sezon.

Pasul Gutai a fost blocat de ninsori abundende si viscol
Pasul Gutai a fost blocat de ninsori abundende si viscol

Dupa un respiro de o saptamana, iarna a revenit in forta in Maramures. In pasul Gutai ninge de sase ore, iar soferii care s-au incumetat sa urce panta dinspre Baia Sprie spre Sighet au avut mult de furca pina sa strabata intreg traseul.

Iarna se numara biciclistii. Oficial, in Vestul tarii<b>, 1.000 de persoane iubesc sportul pe dou</b>a roti
Iarna se numara biciclistii. Oficial, in Vestul tarii, 1.000 de persoane iubesc sportul pe doua roti

 O comunitate de biciclisti din Bucuresti “numara” iubitori ai sportului pe doua roti din toata tara. Timisorenii au raspuns la acest “Recesamant al biciclistilor”, asa cum a mai fost numit, si s-au inscris in aceasta comunitate.

Recomandări
Cresc taxele și impozitele locale. CCR a respins sesizarea AUR la legea asumată de Guvernul Bolojan
Cresc taxele și impozitele locale. CCR a respins sesizarea AUR la legea asumată de Guvernul Bolojan

Curtea Constituțională a respins, miercuri, sesizarea AUR formulată la CCR împotriva legii care majorează taxele locale de la 1 ianuarie 2026.  

UE trage un semnal de alarmă: Rusia nu dorește pacea în Ucraina, dimpotrivă, intensifică atacurile asupra civililor
UE trage un semnal de alarmă: Rusia nu dorește pacea în Ucraina, dimpotrivă, intensifică atacurile asupra civililor

Rusia nu arată semne de pace în Ucraina și își intensifică atacurile asupra civililor, ucigând cu 24% mai mulți oameni decât anul trecut, a declarat marţi seara ambasadorul Uniunii Europene la ONU, Stavros Lambrinidis.

Anamaria Gavrilă l-a dat afară din POT pe Răzvan Mirel Chiriță, la o lună după ce îl numise lider de grup parlamentar
Anamaria Gavrilă l-a dat afară din POT pe Răzvan Mirel Chiriță, la o lună după ce îl numise lider de grup parlamentar

Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă, l-a dat afară din partid pe Răzvan Mirel Chiriță, la doar o lună după ce îl numise lider al grupului parlamentar POT din Camera Deputaților.