Situatia absurda descoperita de ministrul de Interne la Directia de Permise. IMAGINI LIVE cu situatia de la ghisee

×
Publicitate

Ministrul de Interne, Dragos Tudorache, a facut luni o vizita fulger la ''Directia de Inmatriculari si Permise Auto'' din Pipera.

A vrut sa vada daca masurile impuse vineri dau roade, iar oamenii nu se mai inghesuie la ghisee. In realitate, sistemul online de programari nu a functionat perfect, iar trezoreria s-a deschis cu o ora si jumatate mai tarziu decat era cazul.

Zeci de bucuresteni nu au avut incredere ca totul va functiona snur, asa ca la 4 dimineata erau deja la coada la Directia de Inamtriculari si Permise Auto.

Barbat: "Stiam, dar nu am incercat. Am zis sa vad intai cum este fara inscriere online si apoi incerc si pe internet daca nu reusesc."

Sediul institutiei s-a deschis la ora 7, insa trezoreria, la care se achita taxele pentru un dosar complet, isi incepe programul cu o ora mai traziu. Pus in fata acestei situatii absurde, ministrul de Interne cauta o solutie.

Dragos Tudorache: "Masurile pe care le-am luat vineri le-am luat foarte repede si au fost doar masuri care privesc Ministerul de Interne. Acum, trebuie sa discutam si cu colegii de la Finante sa ne asiguram ca programul lor va fi acelasi cu cel al nostru."

Oficialul a recunoscut ca vineri inca erau cozi la etaj, insa spera ca acest lucru nu se mai intample de acum inainte. In plus, ca sa scape de aglomeratie, orice persoana se poate programa de vineri online.

Ca sistemul online nu functioneaza perfect, o recunoaste si seful de la Interne, insa softul va fi imbunatatit. Pe de alta parte, desi pentru vineri  s-au programat 50 de oameni, multi nu au respectat ora la care au fost inscrisi.

Comisar sef Enache Mihai, DRPCIV: "Este foarte posibil sa luam masura ca solictarea sa expire daca intarzie mai mult de 5 minute."

Angajatii de la Inmatriculari vor lucra in doua schimburi pana la ora 21, in fiecare zi, iar de la 1 februarie, vor functiona mai multe ghisee, dupa ce Serviciul de Pasapoarte va fi mutat la Plaza Romania.

Programari online la DRPCIV

Vesti bune pentru bucuresteni, dar si pentru cei care locuiesc in judetul Ilfov. De luni isi pot face rezervare online pentru inmatricularea masinilor sau schimbarea permiselor de conducere. Ziua si ora la care vreti sa va depuneti documentele se pot alege pe site-urile Prefecturii, unde gasiti si procedura explicata pas cu pas.

"Cetatenii vor putea sa-si aleaga ziua si ora la care sa depuna documentele in vederea inmatricularii/transcrierii vehiculelor si a preschimbarii permiselor de conducere, prin rezervare on-line", anunta Directia Regim Permise de Conducere si Inmatricularea Vehiculelor.

Cei din Bucuresti isi pot face programarea pe site-ul prefecturabucuresti.ro, iar cei din judetul Ilfov pe site-ul prefecturailfov.ro. Acestia vor avea ghisee dedicate si nu vor fi nevoiti sa astepte la coada, fiind suficient sa ajunga la ora stabilita. De asemenea, cei care nu aleg aceasta metoda pot depune documentele la celelalte ghisee, insa doar in baza bonurilor de ordine care sunt in functiune de luni.

O alta facilitate noua este posibilitatea vizionarii de imagini in timp real cu spatiile publice din serviciile de permise si inmatriculari. Astfel, cetatenii pot vedea cat este de aglomerat inainte sa plece de acasa. VEZI AICI IMAGINILE

Ministrul Afacerilor Interne, Dragos Tudorache, a anuntat, vineri, ca pentru a nu mai fi cozi la Serviciul Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor a decis alocarea imediata a 60 de posturi suplimentare, 50 pentru Bucuresti si 10 pentru Ilfov, aratand ca de luni se va lucra in doua schimburi, de la orele 07.00 la 21.00 si se va face programare online.

Tudorache a spus ca roaga cetatenii ca de saptamana viitoare sa nu mai vina din cursul noptii la Serviciul Permise de Conducere din Capitala.

Persoanele care vor veni la ghisee vor avea bonuri personalizate, pentru a nu lasa loc de intermedieri facute de unii traficanti de bonuri. In zece zile va fi realizata procedura de achizitie pentru un alt aparat de bonuri personalizate, cu nume, a mai spus ministrul de Interne.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Lege promulgată: Consiliere psihologică gratuită pentru părinții copiilor cu autism și sindrom Down

Părinții sau tutorii copiilor cu sindrom Down ori tulburări din spectrul autist vor beneficia de consiliere psihologică gratuită, decontată integral prin asigurările de sănătate, conform noii legi promulgate.

Ce spune președintele Sindicatului Navigatorilor despre marinarii români blocați în Iran: Au alimente, apă, tot ce le trebuie

Patru marinari români trăiesc o dramă în Iran. Sunt blocați de peste o săptămână pe un vapor sechestrat de iranieni, în Strâmtoarea Ormuz.

Românii cumpără tot mai multe iahturi și bărci. Navigația devine un stil de viață pentru tot mai mulți pasionați

Interesul pentru ambarcațiunile de agrement este în creștere în România.

Recomandări
Nemulțumiri în Opoziție înainte de votul moțiunii de cenzură PSD-AUR. Cine sunt aleșii care ar putea răsturna rezultatul

Soarta Guvernului se joacă în Parlament. Deși PSD, AUR și PACE au depus un număr mai mare de semnături decât voturile necesare pentru ca Executivul să cadă, tabăra adversă crede că poate convinge suficienți parlamentari să-și schimbe opțiunea de vot.

Care va fi prețul pe care românii îl vor plăti, după ce euro a ajuns la maximul istoric. Pe cine va afecta pe termen lung

În plină criză politică, euro a înregistrat un maxim istoric față de leu. Moneda națională s-a depreciat puternic joi, astfel că un euro a ajuns la peste 5,14 lei. 

Putin i-a spus lui Trump că îl poate ajuta să obțină uraniul îmbogățit al Iranului. Cum i-a răspuns președintele SUA

Blocada impusă porturilor iraniene e o manevră de geniu și nu mai durează mult până când iranienii vor implora îndurare, ne asigură președintele american.