Un bărbat din Iași a fost desfigurat după ce a fost atacat pe stradă de câini. A ajuns la spital în stare gravă

×
Publicitate

Un pensionar de 65 de ani din Iași a fost mușcat aseară de 4 câini pe o stradă din Iași, când se îndrepta spre casă.

Bătrânul are numeroase leziuni pe corp şi a fost desfigurat. Ba chiar ar putea să nu mai audă deloc cu o ureche. Astăzi, oamenii de la salubritate, care fac şi servicii de ecarisaj, au intervenit în zona respectivă.

Incidentul s-a petrecut în cartierul Alexandru cel Bun din Iași. Bărbatul de 65 de ani povestește cum, din senin, a fost atacat de 4 câini, în timp ce se îndrepta spre casă.

Marcel Zavache, pacient: „Au venit câinii şi m-au luat..Au tras de pe mine geacă, vesta, puloverul şi banii din portofel. Nu aveam nicio şansă, veneau înspre mine. M-au pus jos, nu am mai ştiut ce e cu mine. M-am băgat ghem, am băgat geacă, să nu mă ia de faţă, de obraz, dar nu am avut nicio şansă.”

Plin de răni și pus la pământ, omul nu a mai avut puterea să strige după ajutor. Un trecător a intervenit și a reușit să alunge câinii, iar pensionarul a fost luat de ambulanță și dus la spitalul "Sf Spiridon". A rămas fără urechea stângă și va avea nevoie de mai multe operații la nivelul capului și al feței.

prof. dr. Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD Spital Sf Spiridon Iași: „Sunt plăgi cu pierdere de substanţă, deci o zonă importantă dintr-o ureche este pierdută din cauza acestei muşcături, plăgi la nivelul toracelui, în special a toracelui posterior. Prognosticul este unul rezervat şi va avea nevoie şi de intervenţii de chirurgie plastică în această zonă.”

Astăzi, din cartierul în care a fost atacat bărbatul, societatea de salubritate a prins 13 câini maidanezi, dar nu şi pe cei 4 care l-au atacat pe bărbat.

Cătălin Neculau, director Salubris SA: „Câinii care au atacat acel cetăţean au aparţinători, de fiecare dată când ajungem în acea zonă, căţeii prinşi pe domeniul public şi tranchilizaţi pe domeniul public se refugiază imediat în curţile unde îşi au şi cuşca. Cetăţenii de acolo nu ne permit să facem aceasta sterlizare şi de foarte multe ori sunt şi recalcitranţi. Trebuie să ştie că dacă au un căţel, nu trebuie să îl lase să iasă pe domeniul public.”

Deocamdată, victima nu a depus plângere la Poliție.
Săptămânal, de pe străzile Iașiului sunt adunați circa 60 de câini fără stăpân. În padocuri sunt peste 1.300 de astfel de animale, microcipate și sterilizate. Dar adopţiile merg foarte greu, şi programele de sterilizare din teren nu au succesul scontat, spun reprezentanţii primăriei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
„Castorii au provocat dezastrul de la Salina Praid”. Un deputat USR a dezvăluit ce i-a fost dat să audă în Comisia de Mediu

Deputatul USR Adrian Giurgiu a povestit vineri că SALROM a trimis la discuțiile din Comisia de Mediu a Camerei Deputaților despre dezastrul de la Salina Praid două persoane care nu aveau în responsabilitate salina distrusă de inundații în 2025. 

Directorul Tarom: Nu sunt probleme cu kerosenul în România. Dacă situația continuă, ar putea crește prețurile biletelor

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse, inclusiv spre România.

Condiția ca românii să rămână cu banii sau obiectele de valoare găsite. Ce prevede Codul Civil

Chiar dacă traversează o perioadă economică dificilă, mulți români își păstrează spiritul civic. Dovadă - numărul mare de bunuri găsite pe stradă și predate Poliției, indiferent de valoarea lor.

Recomandări
Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Cum este inflația afectată pe două planuri de războiul din Golf, explică Christine Lagarde, șefa BCE

Christine Lagarde, preşedinta Banca Centrală Europeană, a avertizat vineri, în cadrul unei conferinţe organizate de Fondul Monetar Internaţional, asupra riscurilor la adresa inflaţiei generate de conflictul din Iran, transmite DPA.

Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale.