Refuzate de Gradinile Zoologice, animalele crescute de Nutu Camataru ar putea ajunge in Africa

×
Publicitate

Miercuri, favoritii lui Nutu Camataru, cei 4 lei si doi ursi, crescuti de temutul interlop vor fi luati in custodie de autoritati.

Dupa multe cautari si refuzuri, doar administratorii gradinii zoologice din Bucov au acceptat sa preia animalele. Altii, inspaimantati probabil de provenienta fiarelor, au refuzat, invocand lipsa de spatiu.

Oricum, reprezentantii fundatiei ''Vier Pfoten'' au in plan sa duca felinele, intr-o rezervatie din Africa.

Cei 2 ursi si cele 4 feline din curtea lui Nutu Camataru vor petrece ultima lor noapte pe domeniul interlopului din Ferentari. La fel ca proprietarul ei, leoica este celebra. Putini stiu ca a aparut intr-un videoclip al cantaretului Pepe.

"A fost filmat cu 5, 6 ani in urma. La filmarea videoclipului a participat si un leu... leoaica, regizorul s-a ocupat. Cred ca oricui ii e frica de un animal salbatic, dar imi era si drag sa stau in aproprierea lui. A fost foarte cuminte la filmare. Alte exagerari ca au venit leii la mine acasa sunt exagerari.'', a declarat Pepe.

 

Leoaica nu ar fi stat insa doar in lumina reflectoarelor. De ani de zile umbla zvonurile potrivit carora ca cei din clanul Camatarul si-ar fi amenintat datornicii ca ii arunca la fiare. Cu toate acestea, autoritatile s-au interesat doar acum de aceste salbaticiuni fioroase.

''Legislatia prevede ca animalele tinute in captrivitate sa aiba un certificat de provenienta, un spatiu in care sa se desfasoare, un grafic de hranire si un organ special care sa se ocupe de ele. In situatia de fata nu am gasit documente de provenienta", a declarat Marius Barbulescu, director general Garda Nationala de Mediu.

In cele din urma inspectorii garzii de mediu au decis sa confiste animalele. Doar ca in prima faza s-au lovit de refuzuri.

Cei de la Gradina Zoologica din Bucuresti nu s-au aratat interesati de lei cum nici ursii par ca n-ar avea loc in Rezervatia de la Zarnesti.

"Sunt niste zvonuri. Noi nu am primit niciodata niciun fel de amenintare tocmai pentru ca noi nu am fost dispusi niciodata sa preluam acesti ursi. Nu se pune problema de a ne fi frica de acesti oameni. Este o problema artificiala tocmai pentru ca autoritatile nu au gestionat la timp problema. ", a declarat Liviu Cioineag, managerul sanctuarului LiBEARty Zarnesti.

Pana la urma administratorii complexului de la Bucov Ploiesti se ofera sa gazduiasca temporar salbaticiunile.

''Vor fi adusi miercuri, vor fi tranchilizati de aceasta fundatie si transportati. Spatiul este pregatit, le punem la dispozitie spatiu hrana si medicamentatia in caz de nevoie. '', a spus Laura Mogher, directorul gradini zoologice din Ploiesti.

De transport se vor ocupa cei de la fundatia Vier Pfoten.

"Vor sta temporar pana vom gasi solutia optima, poate insemna rezervatie din Africa, sau poate vor ramane acolo daca le gasim spatiul necesar... un hectar. Pentru ursi e mai simplu pentru ca am putea sa-i ducem intr-o rezervatia din Austria, Germania sau Bulgaria sau sa le facem si lor un loc la Ploiesti.", a spus Kuki Barbuceanu, coordonator proiecte Vier Pfoten.

Cei 4 lei sunt extrem de iubiti de Nutu Camataru. Mama lui spune ca atunci cand erau mici obisnuiau sa dorma cu el in pat. Erau bine hraniti si ingrijiti, insa nu aveau niciun fel de acte medicale si nu ar fi fost vazuti niciodata de un veterinar. Ursii insa nu s-au dezvoltat normal, poate si pentru ca au stat intr-un spatiu impropriu.

"Daca ii iau, ma duc si eu sa-i vizitez sa vad in ce conditii sunt tinutu, cum vor arata dupa aceea", a spus Mimi Camatareasa.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Elev amenintat cu cutitul, in timpul orei si in fata profesoarei, la un liceu din Baia Mare

Incidentul a avut loc la Liceul Anghel Saligny. Intre cei doi elevi a izbucnit un conflict, iar unul dintre ei, care avea un cutit in buzunar, si-a amenintat colegul, in fata celorlalti adolescenti.

Ancheta la o gradinita, dupa ce o educatoare a lipit scotch pe gurile copiilor. "A fost o joaca"

Conducerea unei gradinite din Timisoara a inceput o ancheta interna, dupa ce mama unui copil a reclamat ca una dintre educatoare a lipit scotch pe gurile copiilor.

Judecatorii Cristi Danilet si Alina Ghica, revocati din CSM. Adrian Bordea este noul vicepresedinte

Magistratii de la Judecatoria Ramnicu Valcea au suspendat sedintele de judecata. Cristi Danilet si Alina Ghica au fost revocati din functii. Adrian Bordea este noul vicepresedinte al CSM.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.