Anuntul facut de un avocat despre situatia lui Ionut Gologan. "Nu se pune problema executarii lui"

61654725

 Avocatul Liviu Turcu, cel care l-a vizitat, in ultimele luni, in repetate randuri pe Ionut Gologan in inchisoare, a declarat ca se asteapta schimbarea legislatiei in Malaysia, pentru a putea fi extradat in Romania.

 Acesta a mai precizat ca nu se pune problema executarii lui Ionut.

"Se asteapta inca sa se schimbe legislatia în Malaysia pentru a putea fi definitivat acordul cu Romania in vederea extradarii lui Ionut in tara noastra, pentru a-si executa aici pedeapsa. In alta ordine de idei, suntem legati cumva, in situatia lui Ionut, si de o decizie a sultanului, o decizie favorabila in sensul mentinerii lui in viata. Bine, nu se pune problema executarii lui Ionut, avand in vedere ca, acolo, nu au mai fost executii, in situatia lui, de ani de zile. Probabil ca e o chestiune de timp pana la schimbarea legislatiei in Malaysia", a declarat Liviu Turcu pentru Ziarul Ring.

Avocatul a adaugat ca vorbeste cel putin o data pe luna la telefon cu Ionut Gologan si ca incearca sa ii ridice moralul.

In toamna, Malaysia si-ar putea schimba legislatia, pentru a putea permite comutarea pedepsei capitale la inchisoare pe viata sau executarea unui numar de ani. In acest caz, o extradare a lui Ionut Gologan in Romania ar putea avea sanse mult mai mari decat in prezent.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
O tânără de 19 ani a murit într-un accident la Drobeta, după ce soțul ei a intrat pe contrasens. Erau căsătoriți de 3 luni

O tânără de 19 ani a murit, în urma unui tragic accident produs pe centura ocolitoare din Drobeta Turnu Severin. 

Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul din Soveja. Bolojan: „Vor fi evaluate pagubele”

Premierul Ilie Bolojan anunţă că Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul de la Soveja, unde aproape 30 de locuinţe au fost afectate, duminică, de un incendiu.

Ministrul Apărării: „România trebuie să-şi dezvolte propriul software pentru drone şi să intre în zona de coproducţie”

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că, după incidentele cu drone, România are nevoie de dezvoltarea unui software propriu și de coproducție în domeniu.

Recomandări
Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul din Soveja. Bolojan: „Vor fi evaluate pagubele”

Premierul Ilie Bolojan anunţă că Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul de la Soveja, unde aproape 30 de locuinţe au fost afectate, duminică, de un incendiu.

Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.